چگونه درس بخونم یادم نره، روش صحیح درس خوندن

چگونه درس بخونم یادم نره، روش صحیح درس خوندن

امروزه یکی ازمتداول ترین دغدغه های دانش آموزان و دانشجویانی که قصد شرکت در آزمون های مختلف مانند کنکور را دارند، پاسخ به این سوال است که ” چگونه درس بخونم که یادم نره؟ “
شما در هر شغل و حرفه ای که باشید، چه برای کنکور خود را آماده می کنید چه برای امتحانات دانشگاه، بدون داشتن حافظه خوب نمی توانید به موفقیت های چشم گیری دست پیدا کنید. اجازه دهید از تعاریف آکادمیک حافظه چشم پوشی کنم چرا که با یک سرچ ساده در گوگل به راحتی می توان به صدها تعریف دست پیدا کرد که هیچگونه کاربردی ندارند.


چگونه درس بخونم – حافظه چطور کار می کند

چگونه درس بخونم

سه نوع حافظه حسی، کوتاه مدت و میان مدت داریم.

حافظه حسی


ما روزانه تحت تأثیر محرکهای بیرونی مانند نور، صدا، حرارت و … هستیم که به وسیله گیرنده های حسی ما مانند چشم، گوش، پوست و دیگر حواس های پنج گانه دریافت می شوند.

اطلاعاتی که وارد حافظه حسی ما می شوند به میزان یک تا سه ثانیه در حافظه ما باقی می مانند و اگر به آنها توجهی نشود فراموش می شوند. به عبارت دیگر از بین اطلاعات بسیار زیادی که از طریق حافظه حسی دریافت می شوند تنها آن بخش از اطلاعات که موردتوجه قرار بگیرند توانایی وارد شدن به حافظه کوتاه مدت ما را دارند.

حافظه کوتاه مدت


بیان کردیم اطلاعاتی از حافظه حسی وارد حافظه کوتاه مدت می شوند که به آنها توجه شود. اطلاعات به مدت بیست تا سی ثانیه در حافظه کوتاه مدت باقی می مانند و در صورت تکرار نشدن فراموش می شوند.
یکی از ویژگی های حافظه کوتاه مدت گنجایش اندک آن است. تحقیقات در زمینه یادگیری نشان داده ظرفیت حافظه کوتاه مدت برای بزرگسالان ۵ تا ۹ کاراکتر می باشد، بدین صورت شخصی که حافظه قوی دارد گنجایش حافظه ۹ کاراکتر را دارد و شخصی که حافظه ضعیفی دارد قادر به حفظ ۵ کاراکتر در حافظه کوتاه مدت خود خواهد بود .

حافظه بلندمدت


هر آنچه ما در طول زندگی یاد می گیریم در این حافظه جا می گیرد. شما برای موفق شدن در امتحان ِهای تخصص و کنکور نیاز به حافظه بلندمدت قوی دارید.
ظرفیت حافظه بلندمدت بسیار بالا است و اطلاعات مربوطه هیچگاه فراموش نمی شوند.

چگونه درس بخونم


حالا که با حافظه های مختلف آشنا شده اید، اجازه دهید در پاسخ به سوال “چگونه درس بخونم که یادم نره؟ ” این نکته را ذکر کنیم که هدف ما از درس خواندن، مطمئنا نتیجه گرفتن است و لازمه نتیجه گرفتن، انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلندمدت است. به همین خاطر باید از دری وارد شویم که با حافظه ما سازگار دارد و آن هم تصاویر است.

زبان حافظه تصاویر هستند نه کلمات، و مغز ما با تصاویر کار می کند.

به دلیل این که زبان حافظه ما زبان تصویر است ما هرچیزی که قصد به حافظه سپردن آن را داریم باید به تصویر تبدیل کنیم و هرچقدر این تصاویر با اغراق همراه باشند مغز ما بهتر مفاهیم را به خاطر می سپارد.

چگونه درس بخونم – ارتباط

یکی از مؤثرترین روشهای تقویت حافظه ایجاد ارتباط است. تجربه نشان داده افرادی که قادر باشند یادگیری مطالب جدید را به مطالب قدیمی تر که در ذهن دارند ارتباط دهند، آن مطالب بهتر در حافظه آن ها باقی خواهد ماند.

اصلی ترین مکانیزمی که مغز از آن برای یادآوری مطالب استفاده می کند معنادار بودن مطالب است یعنی اگر مطالبی برای مغز معنادار باشند آنها را راحت تر به یاد می آورد. پس یکی از مهم تکنیک ها برای انتقال مطالب به
حافظه بلندمدت این است که بین موضوعات جدید و قدیم ارتباط ایجاد کنیم

چگونه درس بخونم – تاثیر شروع و پایان

افراد غالباً در یک لیست، عبارتهای ابتدا و انتها را بهتر به خاطر می سپارند. اینکه ما با چه ترتیب به یادگیری مطالب می پردازیم بر روی بازیابی اطلاعات تأثیرگذار است.

اگر می خواهیم مطالعه مفید و پربازدهی را پشت سر بگذاریم بهتر است زمان یادگیری را به بازه های کوچکتری تقسیم کنیم تا زمان های شروع و پایان بیشتری در اختیار داشته باشیم و این کار در صورتی امکان پذیر هست که بین بازه های زمانی مطالعه، استراحت های کوچکی را برنامه ریزی کنیم.

چگونه درس بخونم – برجسته سازی اطلاعات

چگونه درس بخونم

اغلب افراد زمانی که مشغول مطالعه هستند به محض مواجه شدن با نکته یا موضوع مهمی با خودکار زیر آن خط می کشند یا با ماژیک های فسفری بارنگهای مختلف آن را از بقیه متمایز می کنند. چرا که مغز ما نسبت به چیزهای متفاوت حساس است .

سیستم مغز ما به صورتی است که به تفاوت ها حساس است و هرگونه اطلاعاتی که به شکلی از بقیه متمایز
باشند توجه ما را جلب میکند.

شما به عنوان شخصی که در حال مطالعه مطلبی هستید، مطالب ضروری را برای به حافظه سپاری بهتر، از دیگر مطالب برجسته ً تر کنید مثلا می توانید از ماژیک های فسفری استفاده کنید یا از شکلک ها و نمادها استفاده کنید.

چگونه درس بخونم – دسته بندی کردن

به خاطر سپاری اطلاعات دسته بندی شده برای ذهن ما، راحت تر از اطلاعات دسته بندی نشده است. اگر موضوعی برای شما مهم باشد و می خواهید آن را به حافظه بسپارید بهتر است آن را با زبان و واژگانی که مناسب خودتان هست و در دسته بندی های معنی دار طبقه بندی کنید، چرا که با انجام این کار شما بین مطالب قبلی و مطالب جدید ارتباط برقرار می کنید.
یکی از ابزارهای بسیار عالی برای دسته بندی کردن اطلاعات، نقشه ذهنی یا مایندمپ می باشد. برای این منظور می توانید مقاله ای که در ارتباط با نقشه ذهنی نوشته شده را از اینجا مطالعه کنید. تصویر زیر نقشه ذهنی مربوط به دوره غیرحضوری تندخوانی می باشد.

چگونه درس بخونم

چگونه درس بخونم – تاثیر خارق العاده مرور

در ارتباط با مرور مطالب دو جمله معروف هست که میگوید:

«تکرار مادر یادگیری است»

یا اینکه


«یادآوری مهمتر از یادگیری است»


که هردوی این جملات به نقش پررنگ تکرار و مرور در امر یادگیری می پردازند.

تکنیک پنج یک طلایی برای مرور

حداقل تعداد دفعاتی که لازم هست تا یک مطلب وارد حافظه بلندمدت ما شود ۵ مرتبه می باشد و این ۵ مرتبه زمان های مشخصی دارند:
یک ساعت بعد از خواندن
یک روز
یک هفته
یک ماه
یک فصل
که این زمان بندی طبق جدیدترین منحنی فراموشی ارائه شده است.

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. رضا
  5:25 2019/08/15

  بسیار عالی و کاربردی

  • سید علی حسینی
   6:10 2019/08/15

   ممنونم از این که محتوای سایت رو دنبال می کنید

 2. Zeynab
  11:46 2021/04/11

  مطالب خوبی بود ممنونم