روش های مطالعه برای کنکور

روش های مطالعه برای کنکور

در مقاله روش های مطالعه برای کنکور ، برخی تکنیک های علمی را یاد می گیریم که به ما کمک می کند کتاب های درسی خود را به روشی صحیح مطالعه کنیم، اطلاعات و مفاهیم را از کتاب های درسی به دست آوریم و آن ها را برای مدت طولانی به حافظه بسپریم و تمامی این موارد در کمترین زمان ممکن انجام می شوند.

در این مقاله به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت:

  • فرآیند مرحله به مرحله مطالعه موثر کتاب های درسی و یادآوری تمامی مطالبی که مطالعه کرده اید.
  • ۳ نکته طلایی برای آسان کردن فرایند مطالعه برای کنکور

مهم نیست شما چندسال دارید و یا چه کتابی را مطالعه می کنید، طراحی تمامی تکنیک هایی که در این مقاله برای شما ارائه می شود بر اساس علم نحوه عملکرد مغز و حافظه شما می باشد و برای هر سن و سال و هر کتابی موثر می باشد.

۷ گام موثر در روش مطالعه

در وبسایت بخوانید

اجازه دهید فرآیند مرحله به مرحله روش های مطالعه برای کنکور و مطالعه موثر کتاب درسی و به یادآوری مطالب را شروع کنیم.

آگاهی از هدف در روش های مطالعه برای کنکور

در اولین گام از روش های مطالعه برای کنکور لازم است که شما یک شیوه استراتژیک را برگزینید. باید بدانید هدفتان از مطالعه این کتاب چیست؟ قرار هست برای امتحانات مدرسه یا دانشگاه خود را آماده کنید و یا اینکه برای آزمون های تستی مانند کنکور قصد آماده سازی خود را دارید؟ آگاهی داشتن از هدف ما برای مطالعه، ما را برای خواندن با برنامه و استراتژیک کتاب آماده می کند.

روش های مطالعه برای کنکور-شناخت پیدا کنید

ابتدا باید شناخت پیدا کنید. فرض کنید یک نفر به تازگی وارد مدرسه یا دانشگاه شما شده است و شما قصد دارید تا با این شخص دوست شوید و  می خواهید اولین تاثیر خود را به خوبی در او ایجاد کنید. شانس شما زمانی بیشتر است که قبل از رفتن و ملاقات با او ، از افراد در مورد پیش زمینه او ، از کجا آمده است و هر چیزی را که می توانید در مورد او بدانید ، بپرسید ، قبل از اینکه بروید و اولین گفتگو را با او انجام دهید.

به همین ترتیب ، برای ایجاد اولین تاثیر خوب بر روی حافظه، در گام بعدی روش های مطالعه برای کنکور باید مغز خود را آماده کنید. شاید قبل از شروع مطالعه کتاب ، یک مرور کلی از مطالب را در اینترنت بخوانید ، یک فیلم یا یک مستند درباره آن موضوع ببینید.

نگاه سطحی قاعده مند در روش های مطالعه برای کنکور

وقتی برای اولین بار با دوست خود در حال گپ زدن هستید، احتمالا در رابطه با موضوعات کلی تر صحبت خواهید کرد، مانند گذشته و افتخارات خود، تعداد برادر و خواهری که هر دو دارید و یا این که پدر و مادر هر کدام چه شغلی داردند و در کدام شهر ها زندگی کرده اید و صحبت هایی این چنین.

دقیقا مانند فرآیند دوست یابی، زمانی که برای اولین بار کتاب را باز می کنید، بهتر است شناخت کلی از آن پیدا کرده و با کتاب دوست شوید. به هین خاطر فصل ها را به صورت سطحی مطالعه کنید، تیترها را نگاهی بندازید و  واژگان یا نکات برجسته شده را بخوانید و یک تصویر کلی و بزرگ را در ذهن خود شکل دهید.

نقش تندخوانی در موفقیت رتبه های برتر چگونه است؟

در وبسایت بخوانید

روش های مطالعه برای کنکور – ارتباط برقرار کنید

روش های مطالعه برای کنکور

حالا زمان این است که از اول تا انتها فصل را مطالعه کنید. ارتباط برقرار کردن بین متن جدیدی که در حال مطالعه آن هستید به چیزهای معناداری که از قبل در حافظه شما وجود داشته است سبب می شود که تا مدت طولانی این اطلاعات در حافظه شما باقی بمانند. مثلا تاریخ جنگی که در کتاب نوشته شده است شبیه تاریخ تولد یکی از اعضای خانواده شما است و این ارتباط باعث می شود تاریخ جنگ هیچ وقت از حافظه شما پاک نشود.

حواس خود را درگیر کنید.

روش های مطالعه برای کنکور

تجسم کنید تعداد زیادی لباس در خانه دارید اما برای آویزان کردن آن ها فقط یک قلاب بر روی دیوار نصب شده است، بنابراین تعداد زیادی از لباس ها جایی برای قرار گرفتن ندارند و نیاز به قلاب های بیشتری بر روی دیوار وجود دارد.

دقیقا شبیه مثالی که در بالا مشاهده شد، برای مغز و حافظه ما هم همینطور است. مغز شبیه دیوار و خواندن یک کتاب در واقع مانند نصب یک قلاب بر روی دیوار برای قرار گرفتن اطلاعات می باشد. ما نیاز داریم تا قلاب های دیگری در نقاط دیگر مغز نصب کنیم تا اطلاعات بتوانند در آن جا ذخیره شوند. حواس ما می توانند نقش قلاب های دیگر را برای اطلاعات بازی کنند.

بینایی

چگونه می توان یک حافظه تصویری ایجاد کرد که بتوان متن کتاب را به صورت تصویری یاداوری کرد.

تجربه نشان داده هرجقدر به صورت تصویری قادر باشیم برای خود یاداوری کنیم که در کدام قسمت های برگه های کتاب درسی اطلاعات مورد نظر حضور داشتند، به همان نسبت ما در زمان امتحان هم خواهیم توانست اطلاعات را بازآوری کنیم و درصدد پاسخگویی به سوالات برآییم. سعی کنید مفاهیم را تصویر سازی ذهنی کنید، هرچقدر تصاویر شما پرزرق و برق تر باشند، مبالغه آمیزتر باشند، احتمال به خاطر سپاری آن ها بیشتر است.

شنوایی و صدا

صدا به شما کمک می کند تا در ناحیه های دیگری از مغز ارتباط را ایجاد کنید. بنابراین می توانید با صدای بلند کلمات کلیدی را تکرار کنید، به دیگران درس بدهید، در مورد مفاهیم کتاب به همکلاسی هایتان توضیح دهید.

برای به خاطر سپاری اطلاعات در حافظه بلندمدت خود می توانید از تکنیک فاینمن استفاده کنید. پس سعی کنید آن را به یک کودک آموزش دهید، شکاف ها و نقص های کار خود را شناسایی کنید، سپس برگردید و منابع خود را مرور کنید، آن را ساده کنید و دوباره آن را آموزش دهید و این کار را آن قدر انجام دهید تا کودک متوجه منظور شما شود.

نوشتن

عمل نوشتن نیز قلاب های جدیدی را در مناطق دیگر مغز ایجاد می کند. کارشناسان مطالعه و مهارت های یادگیری همیشه می گویند خواندن کتاب های درسی و منابع علمی خود مشابه خواندن رمان و کتاب های داستان و بدون اینکه حتی یک کلمه را بنویسید، بدترین روش اتخاذ شده برای مطالعه کتاب  می باشد بنابراین، در کتاب های خود یادداشت های کوتاه بنویسید و مطالبی را برجسته کنید و در برگه های جداگانه خلاصه های مطالب را به زبان خود یادداشت کنید.

تحقیقات نشان داده مطالعه کتاب های فیزیکی که افراد قادر خواهند بود به وسیله انگشتان خود برگه را لمس کنند نسبت به مطالعه آنلاین عملکرد بهتری دارد.

نوین ترین روش یادداشت برداری و خلاصه نویسی

در وبسایت مطالعه کنید

بنابراین اگر محتوای کتابی که مطالعه می کنید اجازه می دهد، آن چه را که از کتاب ها مطالعه می کنید را در زندگی خود کاربردی کنید چرا که تاثیر شگرفی در به خاطر سپاری مفاهیم دارد. به عنوان مثال اگر شما کتابی در رابطه با موزیک مطالعه می کنید، بعد از اتمام کتاب حتما نوت های موسیقی را بنوازید یا اگر مطلبی در رابطه با آشپزی را مطالعه می کنید سریعا دست به کار شوید و شروع به پختن آن کنید.

یکی از ویژگی های مغز ما این است که تجریه های گذشته را حتی پس از گذشت سال ها به وضوح به یاد می آورد. بنابراین مطالعه یک کتاب درسی را با شیوه هایی که گفته شد به صورت یک تجربه حسی درآورید و سعی کنید تمام حواس را در آن درگیر کنید تا نتیجه بهتری بگیرید. استفاده از این قلاب ها باعث می شود مغز شما مانع از فرار اطلاعات شود و تمامی اطلاعات در حافظه بلند مدت شما باقی بماند.

مطالعه درگیرانه

چگونه قادر خواهیم بود مغز را وادار کنیم تا مدام درباره اطلاعاتی که قصد مطالعه آن را داریم تفکر کند و از تیزحسی و کنجکاوی بالایی برخوردار باشیم.

  • مثل یک کاراگاه برخورد کنید. قبل از شروع مطالعه سوالاتی در رابطه با موضوع مورد مطالعه در ذهن خود داشته باشید. حال شما مانند کاراگاهی هستید که با مطالعه به دنبال سرنخ هایی برای جواب سوالات خود می باشد. این سوالات می تواند سوالاتی باشد که در ذهن شما وجود دارد، از سوالات آخر هر فصل کتاب های درسی و یا سوالات تشریحی و تستی کتاب های کمک آموزشی باشد.
  • به نتایج و پیامد های محتوا فکر کنید. چرا شما قصد مطالعه این کتاب را دارید و در صورت مطالعه چه چیزی در اختیار شما قرار می گیرد؟
  • در حین مطالعه در مورد چگونگی ایجاد ارتباط محتوا به ترجیحات شخصی، دغدعه ها و تجربیات خود فکر کنید.

کلیدی ترین نکته در روش صحیح مطالعه که شما را از دیگران جدا می کند.
در وبسایت بخوانید

تکرار

تکرار باعث می شود خاطرات برای همیشه در ذهن شما ثبت شود. اگر زمان کافی برای مطالعه دوباره و دوباره تمام متن کتاب درسی را ندارید، فقط بخش های برجسته را مطالعه کنید.

آخرین گام در روش های مطالعه برای کنکور -ساده سازی

با مطالعه های مکرر، یادداشت ها و خلاصه های خود را متراکم کنید به گونه ای که تمام یک فصل را فقط در یک صفحه داشته باشید. این یادداشت ها برای دانش آموزان و دانشجویان مخصوصا در روزهای قبل از امتحان عالی می باشد.

روش های مطالعه برای کنکور

در ادامه روش های مطالعه برای کنکور نکاتی مطرح می شود که به شما کمک می کند تا درس خواندن را با نهایت انرژی و تمرکز در برنامه خود داشته باشید.

  • بازه های زمانی  کوچک

اگر تا به حال مطالعه نداشته اید برای شروع کار در بازه های زمانی کوچک به مطالعه بپردازید. برای شروع با ۱۰-۱۵ دقیقه شروع کنید. و در بین بازه های مطالعاتی خود به استراحت بپردازید زیرا مغز در لحظات استراحت متمرکز می شود. به آرامی شروع به افزایش زمان مطالعه کنید.

موثرترین روش برای برنامه ریزی

در وبسایت بخوانید

  • انرژی

زمان هایی که انرژی بیشتری دارید به مطالعه بپردازید، مثلا صبح زود به دلیل استراحت کافی زمان خوبی برای مطالعه می باشد. زمان هایی که خسته و کلافه هستید مطالعه را متوقف کنید و به استراحت بپردازید.

چگونه مدیریت زمان و انرژی داشته باشیم؟
در وبسایت بخوانید.

  • تمرین، تمرین و تمرین

هر چه بیشتر مطالعه کنید نتیجه بهتری می گیرید. قانون ۱۰ هزار ساعت را به خاطر بسپرید. بنابراین هر روز مطالعه کنید و از مطالعه لذت ببرید.

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *