موثرترین روش برنامه ریزی درسی برای کنکور

موثرترین روش برنامه ریزی درسی برای کنکور

در این مقاله شما را گام به گام راهنمایی می کنیم تا به تمام فوت و فن های یک برنامه ریزی درسی موفق آگاه شوید و قادر به طراحی یک برنامه ریزی درسی اختصاصی برای خود باشید و در مسیر رسیدن به اهداف و آرمان های خود همچنان بدرخشید.

بهانه ها – اولین مانع برنامه ریزی درسی

آیا عبارت های زیر برای شما آشنا نیستند؟

خسته بودم.

انرژی نداشتم.

الان که تابستونه کی درس می خونه.

خونمون شلوغه نمیشه درس خوند.

بابا، مامانم همش غز میزنن نمیشه اصلا درس خوند.

معلمامون خوب نیستن اصلا.

حوصله ندارم.

من به اندازه بقیه امکانات ندارم وگرنه میخوندم

و هزاران هزار مثال دیگه در این رابطه…

جمله معروف زیر رو یادتون هست :

موفقیت را به بها دهند نه بهانه

جمله ای که در عین سادگی و کوتاهی بار معنایی بسیار زیادی دارد.

شک نکنید اولین مسئله ای که در راه رسیدن به رتبه برتر کنکور ، باید خیلی زود آن را حل بکنید همین مسئله هست یعنی بهانه ها.

تاثیر تندخوانی در کسب رتبه برتر کنکور

در وبسایت بخوانید

ما سال های زیاد با بهانه های خود زندگی کرده ایم و تنبلی خود را پشت بهانه ها پنهان کرده ایم تا مبادا بگویند فلانی تنبل است و با همین بهانه ها سالیان سال است به خود و دیگران دروغ می گوییم اما چه فایده ؟
سالیان طولانی به چیزهایی که لیاقت رسیدن به آن ها را داشته ایم نرسیده ایم چرا که همیشه بهانه های کافی برای تنبلی و اقدام نکردن داشته ایم.

غلبه بر این بهانه ها کاری بسیار سخت است و واقعا مرد میدان می خواهد چرا که سال ها به آن ها عادت کرده ایم و بهانه ها را برای خودمان منطقی جلوه داده ایم.

شاید آن قدر نیاز به انرژی و زمان نباشد تا چند بهانه که در زندگی روزمره شما رایج است را به خاطر بیاورید.

مطمئن باشید هر چه بیشتر به این بهانه ها بها داده شود شکست های احتمالی شما در آینده آسان تر پذیرفته می شود و در آینده عادی بودن و شکست، جزئی از زندگی روزمره شما خواهد شد.

می توانید دست به دامن بهانه های مختلفی شوید حتی مسائل واقعی زندگی، چرا که همه بهانه ها درصد قابل توجهی از واقعیت را دارند اما افراد موفق و افرادی که رتبه های برتر کنکور را هر ساله کسب می کنند به جای میدان دادن به بهانه ها، زمان و تمرکز و انرژی خود را صرف پیدا کردن راه حل هایی برای برنامه ریزی درسی اصولی می کنند تا از شر این بهانه ها راحت شوند.

شما می توانید انرژی و زمان خود را صرف مسئله و بهانه کنید و آنقدر این عمل را تکرار کنید که پیشرفت شما به شدت کند شود یا می توانید از زمان و انرژی خود جهت پیشرفت و رشد شخصیتان (برنامه ریزی درسی) استفاده کنید.

چگونه مدیریت زمان، انرژی و تمرکز داشته باشیم؟
در وبسایت بخوانید

تنها راه حل برای غلبه بر بهانه ها قبول کردن مسئولیت صددرصدی زندگی شما می باشد و با قبول کردن این مسئولیت، درصدد پیدا کردن جواب برای مسائل پیش آمده در راه رسیدن به هدفتان باشید.

ماه عسل برنامه ریزی درسی

اگر برای شما پیش آمده که :

تصمیم داشتید از فردا صبح زود از خواب برخیزید و مطالعه کنید.

برای ورزش و مطالعه برنامه ریزی کرده بودید  اما طبق برنامه درسی پیش نرفتید.

اگر تصمیم داشتید با برنامه پیش بروید ولی بعد از چند روز دوباره به روال سابق برگشته اید.

اگر موارد بالا و موارد شبیه آن برای شما صادق بود پس شما از یک اصل غافل بوده اید و آن این است که تمام ماه عسل ها بالاخره تمام می شوند.

روش صحیح مطالعه برای کنکور

در وبسایت بخوانید

ماه عسل ها تمام می شوند؟

بله درست است. بسیاری از دانش آموزان پس از صحبت با مشاور درسی خود، پس از مشاهده فیلم یا بعد از یک شکست در کارنامه تصمیم می گیرند از فردا طبق برنامه درسی منظم پیش روند و ساعت مطالعه بالایی داشته باشند.

درست است که روزهای اولیه انگیزه و شوق بالایی دارند و برنامه درسی خود را اجرا می کنند و جمله ابتدایی اغلب این افراد این است که “من میتونم انجامش بدم”

اما

برای من به عنوان یک مدرس و مشاور تحصیلی کنکور که سال هاست با افراد زیادی کار می کنم این جملات تکراری است و در روزهای اولیه پس از مشاوره و برنامه ریزی درسی، افراد از موفقیت های خود می گویند و در این رابطه گزارش هایی برای من ارسال می کنند. اما پس از چند روز میزان گزارش دهی افراد کم می شود و افرادی که از ” من می توانم و من انجامش میدهم” حرف می زدند  به جمله “سخت تر از چیزی بود که فکر می کردم” پناه می آورند و کم کم اراده و پشتکار خود را از دست می دهند و برنامه ریزی درسی را کنار می گذارند

ماه عسل همه تصمیمات بالاخره تمام می شود و مانع ها و چالش های مسیر اراده و پشتکار شما را می آزمایند تا مرد میدان را از سیاه لشکر جدا کنند و افرادی که واقعا در این مسیر عزم راسخ دارند را به موفقیت برساند.

پس احتمالا متوجه شدید دلیلی که خیلی از ما پس از چند روز برنامه ریزی درسی خود را رها می کنیم چیست؟
همه ماه عسل ها بالاخره روزی تمام می شوند و بدانیم پس از ماه عسل ها نبرد های ما برای موفقیت در درس و کنکور شروع می شوند.

خب به نظرتون چیکار کنیم؟ ما همه اون چیزایی که شما گفتین رو تجربه کردیم؟

برای پیروزی در نبردهای پس از ماه عسل تکنیک هایی وجود دارد که به چند مورد از آن ها اشاره می کنم.

خودآگاهی و تشخیص موانع در مسیر برنامه ریزی

برنامه ریزی درسی

تشخیص موانعی که در مسیر برنامه ریزی درسی و اجرای آن وجود دارد، قدمی رو به جلو برای از میان برداشتن آن هاست.

  اگر تصمیم دارید صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید فردا صبح ساعت ۵ که آلارم گوشی به صدا در می آید و در کشمکش این هستید که آیا بیدار شوید یا بخوابید به این جمله فکر کنید که «الان وارد یکی از نبرد های در مسیر موفقیت قرار گرفته ام»، تشخیص همین عامل که شما وارد یک نبرد شده اید گامی رو به جلو برای از میان برداشتن مانع می باشد.

 حال که تشخیص داده اید وارد نبرد شده اید می دانید که برای کدام یک از اهدافتان دارید می جنگید، بدانید در آن لحظه پیروز شدن در آن نبرد مهم است چرا که موفق شدن در هرکدام از آن نبردها پیروز شدن در نبردهای بعدی را تسهیل می کند اما حقیقت تلخی که وجود دارد این است که برعکس جمله بالا نیز صادق است یعنی باختن در هر نبرد کنار کشیدن در نبردهای بعد را آسان تر می کند.

پس هربار که وارد این جنگ شده اید آگاه باشید اگر امروز برنامه ریزی درسی خود را اجرا نکنم احتمال شکست در برنامه های آینده بیشتر از قبل می شود.

رسمی کردن برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی خود را زمان بندی کنید و در یک ساعت مشخص رسمی کنید. ساعت و مدت زمانی که برای خود مشخص می کنید باید غیر قابل چک و چانه باشد و حتما تحت هر شرایط باید آن را به انجام برسانید. با این کار شما تمامی افکار که ممکن است مزاحمت ایجاد کنند را تا جای ممکن از خود دور می کنید.

تاثیر قانون بیست به هشتاد در برنامه درسی

چطور ؟
با ماه همراه باشید.

در کلیپ زیر سید علی حسینی که تجربه موفقی در مشاوره تحصیلی رتبه های برتر کنکور سراسری دارد از قانون بیست هشتاد و فایده های آن برای دانش آموزان و دانشجویان می گوید.

قانون بیست – هشتاد بیان می کند که بیست درصد از فعالیت های ما هشتاد درصد از نتایج ما را رقم می زند.
خب فایده این قانون کجاست؟
چطور می تواند به ما کمک کند؟
طبق این قانون، بیست درصد از درس های دانش آموزان، نتایج هشتاد درصدی در زندگی تحصیلی آن ها به ارمغان می آورد و آن درس ها به شدت روی رتبه کنکور و موفقیت های آینده آن ها تاثیر گذار است.
خب بیست درصدی های هر دانش آموز چطور مشخص می شود؟
متناسب با رشته ای که در آن تحصیل کرده و شخصیتی که دارید، درس های بیست درصدی شما متفاوت هستند.

 به طور مثال برای دانش آموز رشته تجربی که در تمام درس ها قوی است اما در درس شیمی به شدت ضعف دارد درس های بیست درصدی می تواند به صورت درس زیست، یعنی درسی که به شدت برای قبولی در آن رشته برای آن شخص مهم است و ضریب بالایی دارد، و درس شیمی، درسی که نسبت به بقیه دروس به شدت در آن احساس ضعف می کند و نیاز به انرژی بیشتری نسبت به سایر دروس دارد.

برای دانش آموزان رشته ریاضی درس های بیست درصدی می توانند دروس ریاضی، که به دلیل ضریب بالای درس برای موفقیت در این رشته باید درصد بالایی در کنکور سراسری کسب کرد و یکی از دروس فیزیک و شیمی یا حتی ادبیات می تواند به عنوان درس دیگر انتخاب شود و برای رشته انسانی هم دو درس با توجه به ضریب و شخصیت فرد می تواند متفاوت باشد.

خب به فرض که بیست درصدی هایم را مشخص کرده باشم ، چطور باید زمان رو بهشون اختصاص بدم؟

زمانی که بیست درصد کارای مهم خود را مشخص کرده یعنی دروسی که بیشترین اولویت را در برنامه درسی شما دارند حالا نوبت به برنامه ریزی می رسد در برنامه ریزی درسی، دروسی که در زمره دروس بیست درصدی ما قرار می گیرند باید نسبت به سایر درس ها زمان بیشتری به آن ها اختصاص داده شود.

صفر تا صد آموزش تندخوانی

در وبسایت بخوانید

ساعت های پربازده در برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی درسی

سالیان پیش زمانی که صحیت از مدیریت زمان و برنامه ریزی می شد منظور از مدیریت زمان و برنامه ریزی درست، کار بیشتر یا ساعت مطالعه بالا بود. اما امروزه مدیریت زمان به تنهایی معنایی ندارد و تمام متخصصان قابل در دنیا، مدیریت زمان را درکنار مدیریت انرژی و تمرکز قرار می دهند یعنی افرادی که صرفا ساعت مطالعه بالایی داشته باشند نتیجه نمی گیرند بلکه افرادی که در اوج تمرکز و انرژی کارهای درست و بیست درصدی خود را انجام دهند این افراد هستند که رتبه های تک رقمی کنکور را بدست می آورند و در آینده حرف هایی برای گفتن دارند.

آقای دنیل پینک در کتاب “کی” به این نکته اشاره کرده است که در تحقیقات فراوانی به این نکته اشاره شده است که انسان ها در دو بازه زمانی بیشترین بازدهی را دارند.

صبح ها و شب ها دو بازه ای هستند که هر انسانی بیشترین بازدهی خود را در این زمان ها تجربه می کند.

 بنابراین فرقی نمی کند شما به اصطلاح جغد باشید یا چکاوک، در هر دو حالت شما در این دوبازه بیشترین کارایی را خواهید داشت.
نکته جالب این تحقیقات، این مسئله می باشد که در یکی از این دوبازه هر کدام از افراد به مقدار اندکی بیشتر بازدهی را تجربه می کنند.

 پس افرادی که به جغد بودن خود باور دارند احتمالا در شب ها نسبت به صبح ها مقدار کارایی بیشتری را تجربه می کنند اما این بدین معنی نیست که این افراد در صبح ها بازدهی مناسبی ندارند بلکه در شب ها فقط به میزان اندکی نسبت به صبح ها بهتر عمل می کنند و این اصل برای افرادی که چکاوک هستند نیز کاملا صادق است یعنی با وجود عملکرد بهتر چکاوک ها در صبح ها، این افراد در شب ها نیز بازدهی بسیار بالایی را تجربه می کنند.

نقش خواب بعدازظهر در برنامه ریزی درسی

برنامه ریزی درسی

احتمالا بارها پیش آمده که بعد از خستگی ناشی از مدرسه ، دانشگاه یا پس از مطالعه زیاد به این فکر افتاده اید که بهتر هست الان اندکی استراحت کنم اما بعد از حدود دو ساعت خواب و بیدار شدن، به جای این که انرژی بیشتری داشته باشید و کاملا رفع خستگی کرده باشید نسبت به قبل از خواب، کلافه تر شده اید و انرژی و تمرکز لازم برای هیچ کاری را نداشته اید.

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است به این نکته اشاره کرده است که خواب مفید بعد از ظهر بین بیست تا بیست و پنج دقیقه می باشد و اگر مدت خواب از این میزان بیشتر شود شما کلافه تر می شوید.

با خوابی بین بیست تا بیست و پنج دقیقه در بعد از ظهر می توانید به جای افت شدید بازدهی در بعدازظهر ها ، کاملا سرحال شده و انرژی و کارایی بیشتری را در بعدازظهر ها تجربه کنید و بتوانید از تمام ساعات شبانه روز خود به شکل عالی در برنامه ریزی درسی خود استفاده کنید

مدت زمان مطالعه در برنامه ریزی درسی بر اساس بازدهی

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است بیانگر این موضوع می باشد که مدت زمان انجام یک کار و فعالیت به نسبت ۵۲ به ۱۷ می باشد یعنی در ازای هر ۵۲ دقیقه کار یا درس خواندن، باید ۱۷ دقیقه استراحت داشته باشیم.

تحقیقات فراوانی در این زمینه انجام شده است که بیان می کنند تمرکز روی مطالعه از ۲۰ دقیقه شروع می شود یعنی برخلاف تصور خیلی از ما ، بعد از گذشت بیست دقیقه از مطالعه فرآیند درک و یادگیری ما اتفاق می افتد در حالی که خیلی از افراد هنوز به بیست دقیقه نرسیده مطالعه را متوقف می کنند.

بیشترین بازدهی ما در هنگام مطالعه بعد از گذشت ۶۰ دقیقه رخ می دهد و پس از آن عملکرد و کارایی مطالعه پایین می آید و پس از ۹۰ دقیقه این بازدهی به شدت افت می کند و ادامه مطالعه کاری بیهوده می باشد.

بنابراین پیشنهاد این است که وعده های مطالعاتی خود را کوتاه تر کنید و هر وعده مطالعاتی خود را بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه در نظر بگیرید و پس از آن به استراحت بپردازید.

نقشه ذهنی، نوین ترین روش یادداشت برداری

در وبسایت بخوانید

با موارد اضطراری و یهویی که وارد برنامه ریزی درسی میشن چه کار کنیم؟

تجربه نشان داده که مطالعه درس های بیست درصدی، حدود دو تا سه ساعت از افراد وقت می گیرد و این یعنی اگر افراد دو تا سه ساعت با تمرکز بالا کار کنند می توانند مهم ترین کارهای خود را در طول روز انجام دهند.

 اما مسئله این است که اغلب ما با تمرکز بالا کار نمی کنیم و همه ما از مشکلات تمرکز و عدم تمر کز رنج می بریم

اما چه موانعی برای تمرکز وجود دارند ؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده که برای یک روز خود برنامه ریزی کرده اید ولی بخاطر این که در طول روز اتفاقاتی افتاده که سبب شده اند نتوانید برنامه ی خود را اجرا کنید از ادامه انجام آن سرباز زده اید و دیگر هیچ وقت برای خود برنامه ریزی نکرده اید.

تفاوت بین افرادی که رتبه های خوبی در کنکور کسب کرده اند با افراد عادی این می باشد که افراد موفق از شب قبل برای اتفاقات اضطراری برنامه ریزی کرده اند و زمان روبرو شدن با این اتفاقات غافل گیر نمی شوند . موفق ترین افراد می دانند که تقریبا هر روز اتفاقات غیر منتظره رخ می دهد و برنامه ها تغییر می کنند اما آن ها برای این اتفاقات برنامه ریزی می کنندو غافلگیر نمی شوند.

اغلب موارد اضطراری  تا اواسط یا اواخر صبح شروع نمی  شوند به همین علت افراد موفق سعی می کنند که مهم ترین درس های برنامه ریزی درسی (درس های بیست درصدی) خود را صبح زود انجام دهند یعنی قبل از اینکه موارد اضطراری شروع شوند.

خب با همه این تفاسیر چه آشی برای برنامه ریزی درسی شما پختیم؟

نسخه نهایی برنامه ریزی درسی شما – مربع طلایی برنامه ریزی درسی

در مطالب قبلی گفته شده منظور از برنامه ریزی درسی و مدیریت زمان برای رسیدن به موفقیت، اولویت بندی کارها و انجام کارهای بیست درصدی در زمان هایی می باشد که بیشترین بازدهی را تجربه می کنیم.

یکی از مهم ترین کارهای هر دانش آموز یا دانشجو این هست که از شب قبل، برنامه فردا صبح خود را مشخص و اولویت بندی کند. بنابراین ما هر شب چهار مربع طلایی خود را برای روز بعد تکمیل می کنیم.

درس های بیست درصدی شما در دو مربع اول، یعنی در جایگاه مهم ترین درس ها قرار می گیرند. این درس ها متناسب با معیارهایی که در بالا توضیح داده شدند انتخاب می شوند و دروسی که در این دو مربع قرار می گیرند هر روزه در برنامه ریزی درسی شما قرار گرفته و در بازه هایی مطالعه می شوند که شما در بالاترین انرژی و تمرکز خود قرار دارید.

درس هایی که نسبت به دروس بیست درصدی اهمیت کمتری دارند اما با این حال هنوز هم از جمله درس هایی به شمار می روند که برای شما اهمیت قابل توجه دارند در مربع سوم قرار می گیرند . این درس ها نسبت به سایر دروس به مقدار بیش تری در برنامه شما قرار می گیرند اما نسبت به دروس بیست درصدی ساعت کم تری را به خود اختصاص می دهند

مربع آخر هم مربوط به افکار مزاحمی می شود که در حین درس خواندن حواس شما را پرت می کنند که بهترین گزینه برای این موارد، یادداشت کردن آن ها در یک لیست می باشد و سپس در طول روز یک ساعت مشخص را به بررسی لیست خود اختصاص دهید و به تمام مواردی که در لیست نوشته شده فکر کنید و آن ها را از لیست خود خط بزنید.

بنابراین شما در هر روز، سه درس مهم خود را مشخص کرده اید و می بایست آن ها را در ساعت هایی که بیشترین بازدهی و عملکرد را دارید مطالعه کنید و درس های دیگر را متناسب با اهمیت آن ها در برنامه ریزی درسی خود قرار دهید.
نکته قابل توجه این نوع برنامه ریزی این هست که شما هر روزه درس های پر اهمیت خود را مطالعه می کنید و در صورت تکمیل آن ها برای سایر دروس برنامه ریزی انجام می دهید ک این کار به منزله برنامه ریزی و مدیریت زمان درست و اصولی می باشد.هدیه برنامه ریزی درسی خود را دریافت کرده اید؟


برای شما یک پیشنهاد ویژه داریم. با وارد کردن مشخصات خود می توانید خدمت ویژه برنامه ریزی رایگان که برای شما همراهان عزیز در نظر گرفته ایم را دریافت کنید.

هفت روز برنامه ریزی رایگان به همراه خدمات پشتیبانی بی نظیر

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *