آموزش تندخوانی

آموزش تندخوانی

آموزش تندخوانی برای چه افرادی مناسب است؟

یک مدیر اجرایی نیاز به یک ذهن تیز دارد تا بتواند انتخاب صحیحی برای تجارت خود انجام دهد. کارمندان باید به سرعت عمل کنند و مسئولیت های خود را که از طریق بالادستی ها به آن ها محول می شود را به خاطر بسپارند. دانش آموزان همه به مهارت های درک عالی نیاز دارند تا بتوانند نمرات بالا بگیرند، مدرک خود را بگیرند، و در آزمون های سراسری قبول شوند  و در این شرکت های موفق شغل با درآمد خوبی کسب کنند. اما چگونه افراد یک ذهن فعال را برای شروع و رشد خود ایجاد می کنند؟ به همین دلیل است که جمعیت زیادی از مشاغل ، غیرانتفاعی ها و مدارس برای تیز کردن ذهن خود به آموزش تندخوانی روی آورده اند.

برخی از شناخته شده ترین شرکت ها آموزش تندخوانی را برای مدیران خود برگزار می کنند، اما دلیل آن ها چیست؟

نقش آموزش تندخوانی بر روی تقویت حافظه

آموزش تندخوانی

راه اندازی یک کسب و کار موفق تا حد زیادی به قابلیت های حافظه بستگی دارد. چستر سانتوس ، متخصص حافظه ، توضیح می دهد: “هنگامی که می توانید نام آن ها و چیزهای دیگر را در مورد آن ها به یاد بیاورید ، به آن ها می گوید که برای شما مهم هستند. این به نوبه خود باعث می شود آنها بخواهند شما را بهتر بشناسند. برعکس نیز صادق است. »انجمن های حرفه ای همه در دوره های آموزش تندخوانی و تقویت حافظه شرکت می کنند تا حافظه خود را تقویت کنند ، شبکه های تجاری بیشتری ایجاد کنند و در نهایت کسب و کار آن ها رشد کند.

چگونه حافظه خود را تقویت کنیم؟
همین الان در وبسایت بخوانید

نقش آموزش تندخوانی بر روی درک مطلب بهتر

بسیاری از منابع نشان می دهد که میانگین سرعت مطالعه اکثر بزرگسالان در حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه در دقیقه است که این آمار با توجه به تست سرعت مطالعه که توسط خود من در بین دانشجویان گرفته شده نشان می دهد این عدد چیزی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه بر دقیقه برای دانشجویان ایرانی می باشد. دانشجویان ، احتمالاً به دلیل اینکه باید مطالعه بیشتری داشته باشند، سرعت آن ها تا ۲۵۰ کلمه در دقیقه ممکن است افزایش داشته باشد. دانشجویان دانشگاه شیکاگو که مهارت های تندخوانی را فرا گرفته اند ، دریافتند که آنها قادر هستند با آموزش تندخوانی درک مطلب بالاتری نیز داشته باشند و این امر نشان می دهد یکی از دلایل درک مطلب پایین اکثر افراد سرعت پایین مطالعه آن ها می باشد.

نقش آموزش تندخوانی بر روی مدیریت زمان

آموزش تندخوانی

امروزه زمان پول است ، و برای مدیران و مدیران ارشد ، دیگر زمانی برای مطالعه بیهوده و دوباره خوانی اسناد قدیمی وجود ندارد. CNN گزارش می دهد ، طبق گفته مسئولان اتاق بازرگانی دانشگاه هاروارد، به طور متوسط ، مدیر عاملان در هفته ۶۲٫۵ ساعت در هفته کار می کنند. آموزش تندخوانی به مدیران شرکت های بزرگ مانند گوگل این امکان را داده است که علاوه بر کار زیاد از تعطیلات بیشتری برخوردار شوند و از آن لذت ببرند.

چگونه مدیریت زمان بهتری داشته باشیم؟
در وبسایت بخوانید

نقش آموزش تندخوانی بر روی عملکرد و بهره وری بهتر

بهره وری به معنای کار کردن در مدت زمان بیشتر نیست بلکه کار هوشمندانه تر است. یکی از بهترین راه ها برای کار هوشمندانه تر این است که با آموزش تندخوانی خواننده بهتری شوید. هنگامی که مدیران یا دانش آموزان روش صحیح مطالعه را یاد بگیرند ، توجه آنها به جزئیات بیشتر می شود. همینطور افرادی که در شرکت ها یا سازمان های دولتی هستند ، دیگر نیازی به نگرانی در مورد بازگشت و بررسی اسناد برای یافتن اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری ندارند و با یک صرف مدت زمان کمتر، اطلاعات را برای همیشه به خاطر می سپارند.

بهترین روش برای اندازه گیری سرعت مطالعه شما

بیشتر افراد هرگز سرعت مطالعه خود را اندازه گیری نکرده اند. و اگر هم این کار را کرده اند عموما به صورت دقیق این اندازه گیری را انجام نداده اند.

در این مقاله بهترین روش برای اندازه گیری سرعت مطالعه به شما ارائه خواهد شد. اندازه گیری سرعت مطالعه به این شیوه به شما آگاهی بهتری نسبت به وضعیت اکنون خود می دهد.

۳ دسته مطالب مختلف را انتخاب کنید

اگر می خواهید سرعت مطالعه خود را به طور دقیق اندازه گیری کنید ، باید در مورد مطالب مختلفی که به صورت عادی مطالعه می کنید این اندازه گیری را انجام دهید. سرعت مطالعه شما براساس نوع مطالبی که می خوانید نوسان دارد. بنابراین باید بیش از یک بار آن را اندازه گیری کنیم.

اگر شما هم شبیه بیشتر مردم باشید، احتمالاً منابع مطالعاتی شما بین این سه دسته قرار دارد:

  • مطالب آسان
  • مطالب متوسط
  • مطالب دشوار

آن سه نوع مطلب را پیدا کنید. برای شما این مطالب ممکن است به معنای یک مجله یا کتاب انگیزشی (مطالب آسان) ، یک رمان (مطالب سطح متوسط) و یک کتاب درسی یا منبع علمی (مطالب دشوار) باشد.

سرعت مطالعه خود را در هر کدام از این سه دسته اندازه بگیرید

به مدت یک دقیقه در هر یک از این سه دسته مطالب را بخوانید. هر بار تعداد کلمات خود را در هر دقیقه (کلمه در دقیقه) محاسبه کنید. برای اندازه گیری کلمات خود در هر دقیقه ، فقط کلماتی را که در طول دقیقه می خوانید ، حساب کنید.

در حال حاضر شما ۳ سرعت مطالعه دارید. یکی بیانگر سرعت مطالعه شما در مطالب آسان است. دیگری نشانگر سرعت مطالعه شما در مطالب سطح متوسط است. و سوم اندازه گیری سرعت مطالعه شما در مطالب دشوار است. اکنون می توانید به جای فقط یک سرعت مطالعه ، سرعت مطالعه خود را در محدوده های بیشتری در نظر بگیرید.

با اندازه گیری سرعت مطالعه خود در سه دسته مطالب مختلف ، از سرعت کلی مطالعه خود ایده بهتری خواهید گرفت. این بهترین روش برای اندازه گیری سرعت مطالعه شما است.

سرعت مطالعه خود را به دست آورید.
همین الان در وبسایت آزمون بگیرید.

چگونه سرعت مطالعه خود را افزایش دهیم

از انگشت خود به عنوان راهنما استفاده کنید

چشمان ما تمایل به تثبیت شدن بر روی اجسام در حال حرکت دارند. اگر در اتاق در حال صحبت با شخصی باشید که رو به روی شما قرار دارد و ناگهان کسی یک توپ فوتبال به داخل اتاق پرتاب کند، شما به طور خودکار به توپ فوتبال نگاه می کنید و این اصلا به صحبت های شخص مقابل شما بستگی ندارد حتی اگر حرف های کاملا جذابی در حال رد و بدل شدن باشد. و این به خاطر یک دلیل مرکزی است که اجداد ما برای زنده ماندن از آن استفاده می کردند.
حرکت توب فوتبال برای شما یک خطر ایجاد می کند و به عنوان یک مکانیسم برای زنده ماندن، چشمان ما این حرکت را انتخاب و دنبال می کنند و همین انتخاب به ما این امکان را می دهد که در صورت بروز خطر از آن جان سالم به در ببریم.

حالا که متوجه شدیم دلیل تمایل چشمان ما به تثبیت بر روی اجسام در حال حرکت چیست، می توانیم از این کار به نفع خود استفاده کنیم تا به ما در خواندن سریعتر کمک کند.

چطور؟ با استفاده از انگشت دست به عنوان راهنما!

برای تندخوان شدن فقط کافی نیست به خود بگویید که سریع تر بخوانید. این عملی نخواهد بود. با حرکت دادن انگشت زیر هر خط متن از ابتدا تا انتها با سرعتی که تقریباً ۲۵٪ سریعتر از هنگامی است که به صورت معمولی در حال خواندن هستیم ، چشم ما دو کار را انجام خواهد داد.

  • اول نوک انگشت خود را به طور ناخودآگاه دنبال خواهیم کرد.
  • دوم ، ما در واقع کلمات را با این سرعت خواهیم خواند.

دفعه بعد که می خوانید ، با استفاده از انگشت خود به عنوان راهنما در زیر هر سطر متن، حدود ۲۵٪ سریعتر از آن که معمولاً می خوانید ، به مطالعه بپردازید و دقیقاً بالای نوک انگشت خود را دنبال کنید تا کلمات را بخوانید. این ممکن است در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد ، اما به زودی به آن عادت می کنید و چشمان شما در پیروی از نوک انگشتان شما به جذب مطالب می پردازد.

عادت برگشت به عقب  و مکث در هنگام مطالعه را ترک کنید


یکی از دلایل مکث های زیاد این هست که خواننده بعضی از کلمات را دوباره میخواند و بعد از چند کلمه خواندن مجدداً به عقب برمیگردد تا از درک خود مطمئن شود. یکی از اولین اقدام هایی که باید در زمینه آموزش تندخوانی انجام دهیم حذف عادت های برگشت به عقب و مکث در هنگام مطالعه می باشد.

از دید محیطی خود استفاده کنید

اگر به مثال قبلی خود در رابطه با پرتاب توپ فوتبال در اتاق برگردیم.  فکر می کنید در حالی که مخاطب جلوی شما در حال صحبت کردن ایستاده بود ،  چطور متوجه پرتاب توپ فوتبال به اتاق شدید؟  دید محیطی شما این امکان را برای شما فراهم کرد. دید محیطی شما به گونه ای طراحی شده است که در هنگام تمرکز روی یک شی خاص ، هرگونه اطلاعات مربوطه در اطراف را در محدوده بینایی خود قادر به مشاهده باشید.
دوباره مثل قبل،  چگونه می توانیم از این اطلاعات به نفع خود استفاده کنیم؟ برای خواندن چندین کلمه به طور همزمان می توانید از دید محیطی خود استفاده کنید. به این ترتیب به جای خواندن فقط یک کلمه در هر زمان مانند مطالعه ای که غالب مردم انجام می دهند ، می توانید همزمان دو ، سه ، چهار یا حتی تعداد بیشتری از کلمات را بخوانید.

بیشتر افراد در هر بار مکث بر روی هر کلمه فقط یک کلمه را می خوانند اما وقتی از دید محیطی خود برای خواندن استفاده می کنید ، به جای نگاه به یک کلمه خاص ، به فضای بین دو کلمه نگاه می کنید ، سعی می کنید هر دو کلمه را بخوانید و سپس چشمان خود را به سمت جفت بعدی کلمات حرکت دهید.
هر چه بهتر شوید ، می توانید بر روی یک کلمه نگاه کنید و هر دو را بخوانید ، کلمه سمت چپ و کلمه سمت راست. به جای اینکه با هر بار نگاه فقط یک کلمه را نگاه کنید ، سعی کنید به فضای میان دو کلمه نگاه کنید ، و هر دو کلمه ای که در سمت چپ و راست وجود دارند را مطالعه کنید. دوباره ، این کار نیز ممکن است در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد ، اما بعد از مدتی به آن عادت خواهید کرد و آن را بسیار آسان انجام خواهید داد. و از همه مهمتر ، شما نیز متوجه خواهید شد که افزایش بی نظیری در سرعت مطالعه خود داشته اید.

آواسازی درونی را کاهش دهید

اگر هنگام مطالعه کلمات را زیر لب تکرار می کنید و یا صدای خود را در ذهنتان می شنوید(شاید تا به حال به آن توجه نکرده باشید) ، به این دلیل است که در کودکی به ما به این صورت آموزش داده اند. به این عادت اشتباه، گفتگوی درونی می گویند و یکی از اصلی ترین دلایلی است که افراد به آهستگی مطالعه می کنند و در افزایش سرعت مطالعه خود مشکل دارند.

یک لحظه فکر کنید! اگر شما هر کلمه را در ذهن خود تکرار کنید، آیا این بدین معنی نیست که سرعت مطالعه شما در حد سرعت صحبت کردن شما پایین می آید؟ قطعا همینطور است. اگر شما هنگام مطالعه، هر یک کلمه را در ذهن خود تکرار کنید، سرعت مطالعه شما به سرعت حرف زدن شما محدود می شود.

میانگین سرعت مطالعه افراد چیزی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه بر دقیقه می باشد و جالب است بدانید میانگین سرعت حرف زدن افراد نیز دقیقا به همین میزان است. از آن جایی که بیشتر افراد در هنگام مطالعه کلمات را در ذهن خود تکرار می کنند بنابراین آن ها به همان سرعتی مطالعه می کنند که صحبت می کنند. اگر دوست دارید می توانید امتحان کنید. برای این کار یک دقیقه به صورت عادی مطالعه کنید و همان مطلب را یک بار با صدای بلند تکرار کنید. اگر شما هم شبیه بیشتر افراد باشید متوجه می شوید که سرعت مطالعه شما همان سرعتی است که شما با آن صحبت می کنید(با اختلافی حدود ۵۰ کلمه بر دقیقه بالا یا پایین تر).

چند راهکار برای کاهش گفتگوی درونی

  • از انگشتان خود برای هدایت چشمانتان هنگام مطالعه استفاده کنید

ما همچنان بر اهمیت استفاده از انگشت دست برای هدایت چشم خود تأکید می کنیم. این یک اصل اساسی برای همه تکنیک های تندخوانی است ، و این چیزی است که به شما کمک می کند تا گفتگوی درونی خود را کم کنید. سعی کنید در حالی که از انگشت خود به عنوان راهنما استفاده می کنید با سرعتی بیش از ۳۰۰ کلمه در دقیقه مطالعه کنید. اگر قادر به خواندن بیش از ۳۰۰ کلمه در دقیقه باشید ، می فهمید که شما نمی توانید همه کلمات را در ذهن خود تکرار کنید زیرا نمی توانید انقدر سریع صحبت کنید.

  • حواس خود را پرت کنید

برای کاهش بیشتر آواسازی درونی ، می توانید حواس خود را از تکرار کلمات در ذهن پرت کنید. چگونه باید حواس خود را پرت کنید؟ یکی از راه ها سعی در جویدن آدامس هنگام مطالعه است. اگر هنگام مطالعه آدامس بخورید ، شما را از تکرار کلمات در ذهنتان دور می کند.

  • خودتان را مجبور کنید که سریعتر از آنچه که به صورت عادی می خوانید ، بخوانید

اجازه دهید بگویم که شما به صورت عادی با سرعت ۲۵۰ کلمه بر دقیقه مطالعه کنید. سعی کنید کمی سریع تر مطالعه کنید(چیزی حدود ۳۰۰ یا ۳۵۰ کلمه در دقیقه). اگر خود را مجبور کنید کمی سریعتر از آنچه که معمولاً می خواندید مطالعه کنید ، تعداد کلماتی را که در ذهنتان تکرار می کنید به حداقل می رسانید. علاوه بر به حداقل رساندن آواسازی درونی، با این کار تمرکز خود را نیز بهبود خواهید داد زیرا وقتی کمی سریعتر بخوانید باید بیشتر توجه کنید. مجدداً ، هرچه بیشتر به خود فشار بیاورید ، سریعتر خواهید شد.

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *