ادراک

ادراک

ادراک چیست؟

ادراک یعنی برداشت ما از یک واقعیت بیرونی، در عکس پایین حق با کدام شخص هست؟

در عکس بالا شخص سمت چپ این عدد را عدد هفت می خواند، اما شخص سمت راست عدد را عدد هشت می خواند و اگر از موضوع ادراک آشنایی نداشته باشند از آن جایی که هیچ کدام حاضر نیست از دید شخص مقابل به مسئله نگاه کند ممکن هست به تعارص بینجامد.

مثال هایی از این قبیل زیاد است، در حوزه آموزش اگر مثال بزنیم، مادری را فرض کنید که مدام در خانه با بچه اش بخاطر اینکه درس نمی خواند دعوا می کند و فرزند هم به تندی جواب مادر را می دهد به نظر شما کار کدام یک اشتباه است؟

چه قسمتی از مغز ماست؟

زمانی که یک اتفاق یا رویداد بیرونی رخ می دهد، از طریق حواس پنج گانه ما وارد ذهن ما می شود، از اینجا به بعد دو اتفاق می افتد، ابتدا توسط فیلترهای ذهنی ما تفسیر می شود که آیا این اتفاق خوب هست یا بد، به صورت کلی فیلتر های ذهنی ما آن اتفاق را ارزش گذاری می کنند بعد بر اساس دنیای مطلوب ما که در واقع خواسته های ما هستند، ما مشخص می کنیم که اتفاق رخ داده برای من چه فایده ای دارد و بعد از این مرحله ما احساس یا رفتار را خواهیم داشت یعنی یا از آن اتفاق ناراحت می شویم و واکنش نشان می دهیم یا خوشحال یا این که کلا برای ما فرقی ندارد.

در مثال مادر و فرزند، خواسته مادر، خوشبختی فرزند از طریق بیشتر درس خواندن بود و مادر سعی داشت در برابر عوامل بیرونی که برای درس خواندن فرزندش مزاحمت ایجاد می کردند از فرزند خود مراقبت کند، اما خواسته فرزند استراحت بیشتر یا کار دیگری جز درس خواندن بود و چون هیچ کدام حاضر نبودند از دید طرف مقابل به مسئله نگاه کنند دچار تنش و مشکلات دیگر می شدند. در واقع ما واقعیت را نمی بینیم واقعیت خورمان را می بینیم.

 حالا چطوری ادراک می کنیم؟

ما اتفاقات را معمولا به این صورت ادراک می کنیم، یا به صورتی که قبلا برای ما مفید بوده است یا مغزمان فکر می کند مفید بوده، مثلا ما به صورت کلی نسبت به تغییر گارد داریم، چرا؟ چون مغز ما فکر می کند تغییر درد و سختی دارد یا دانش آموزی را در نظر بگیرید که چندین بار در آزمون های تستی شرکت کرده و سوال هایی را که بین دو گزینه مردد بوده بصورت شانسی جواب داده و نتیجه گرفته، مطمئنا ادراک چنین دانش آموزی نسبت به شانسی جواب دادن نسبت به کسی که این روش را امتحان کرده و نتیجه نگرفته متفاوت خواهد بود.

اختلاف ادراک ناشی از چه عواملی می شود؟

اختلاف ادراک عموما ناشی از سه عامل می شود: اطلاعات ارزش گذاری ها  خواسته ای که داریم

خواسته ای که داریم در مثال مادر و فرزند توضیح دادم که دلیل ادراک متفاوت هر کدام خواسته های متفاوتی بود که هر کدام داشتند.

کاربرد ادراک

بزرگ ترین کاربرد ادراک توان دیدن دنیا از دید دیگران هست و اگر بتوانیم دنیا را از دید دیگران ببینیم جلوی یک سری از تعارضات بیهوده گرفته می شود و زندگی مناسب تری را برای خود و اطرافیان مهیا می کنیم.

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. سرور
    8:08 2018/08/17

    لایک