مطالعه-چگونه مطالعه کنیم؟

مطالعه-چگونه مطالعه کنیم؟

مشکلات مطالعه

گاهی مشکلات آنقدر عمومیت دارند و در جامعه عرف هستند که احساس نمی شوند و به سادگی از آنها عبور می کنیم. از جمله آن مسائل، مطالعه کردن است جایی که اکثر مردم فکر می کنند می دانند چگونه مطالعه کنند در حالی که چنین نیست. و مهم تر اینکه سیستم آموزشی هم از کنار این مسئله به سادگی گذشته و به آموزش خواندن در همان مرحله ابتدایی بسنده کرده و آموزش های حرفه ای را در سیستم لحاظ نکرده است. مهارت های مطالعه و یادگیری تا چند دهه قبل کمتر مورد توجه قرار می گرفتند اما حال با توجه به سیل عظیمی از مطالب که روزانه با آنها مواجه هستیم و محدودیت زمان، آشنایی با مهارت های خواندن می تواند در پیشبرد اهداف شخصی نقش تسهیل کننده ای داشته باشد.
برای اینکه یک مطالعه کارایی لازم را داشته باشد لازم است مجموعه ای از عوامل دست به دست هم دهند تا این کار ممکن شود یک مطالعه زمانی کارایی لازم را دارد که علاوه بر درک بالا در زمان کمتری حاصل شود.

در این مقاله سعی شده که هفت روش برای داشتن یک مطالعه با بازدهی بالا مطرح شود.

پیش خوانی اولیه در مطالعه

در پیش خوانی اولیه هدف ما عمدتا یک نمونه گیری سریع از نکات اساسی می باشد و از جزئیات صرف نظر می کنیم. بنابراین ما می خواهیم در یک زمان بسیار کوتاه ، یک آشنایی کلی با محتوا بدست آوریم. آگاهی از موضوع اصلی کتاب، میزان دشواری، تخمین وقت برای مطالعه از جمله مواردی است که از پیش خوانی حاصل می شود. در خواندن اجمالی یک کتاب نمونه گیری های مناسب شامل عنوان، مولف، تاریخ انتشار، مقدمه، پیش گفتار، معرفی، فهرست مطالب، ساختمان فصول، صفحات و تصاویر انتخابی، خلاصه ها و نتیجه گیری ها، پیوست ها، فهرست اصطلاحات، ماخذ و مراجع می باشد.

پیش خوانی ثانویه در مطالعه

در پیش خوانی ثانویه به سراغ یک فصل یا بخش می رویم و آن قسمت را بصورت دقیق تر مورد بررسی قرار می دهیم. نمونه گیری های مناسب برای پیش خوانی ثانویه شامل عنوان ها، خلاصه فصل و پاراگراف های مقدمه، عنوان های کوچک، جملات موضوعی، حروف کج، حروف درشت، شکلها و نقشه ها و جداول می باشد.

سوال گذاری قبل از مطالعه

سوال کردن باعث علاقه مندی خواننده به مطالب می شود و منجر به فعال کردن حس کنجکاوی در او می شود. خواننده کنجکاو در مقابل خواننده معمولی تمرکز بیش تری هنگام مطالعه دارد و به دلیل شرکت فعالانه در مطالعه از پرتی حواس کمتری رنج می برد. سوال ها عمدتا مهم ترین هدف نویسنده هستند.

تندخوانی

واژه تندخوانی در فرهنگ ما واژه ای غریبه است و زمانی که حرف از تندخوانی می شود عمدتا افزایش سرعت مطالعه با درک بسیار پایین در ذهن افراد تداعی می شود در صورتی که این طور نیست. ما می توانیم هم سرعت بالایی داشته باشیم و هم درک بسیار بالایی داشته باشیم به این شرط که تکنیک های تندخوانی را آموزش ببینیم. از جمله بزرگان تندخوانی در دنیا می توان به سین آدام آمریکایی اشاره کرد که با ۳۸۵۰ کلمه در دقیقه در این حیطه رکورد دار است لازم به ذکر است که در آزمون های تندخوانی درک زیر ۸۰ مورد قبول واقع نمی شود. چند اقدام ساده برای افزایش سرعت مطالعه با استفاده از روش های تندخوانی:
مکث ممنوع
برگشت به عقب ممنوع
بلند خوانی ممنوع
تمرین هایی برای تقویت چشمان

مطالعه

تداعی

بعد از مرحله تندخوانی مجددا سوالات مطرح شده را بخوانید و درک خود را ارزیابی کنید اگر قادر به پاسخگویی به سوالات بودید که از محتوای مورد مطالعه رد شوید و مطالعه مباحث جدید را شروع کنید در غیر این صورت مجددا مطالب را با سرعت بالا تکرار کنید.

نقشه ذهنی

روش نقشه ذهنی در کشورهای پیشرفته سال هاست برای کاربرد های مختلفی مثل خلاصه برداری، سخنرانی، بارش فکری مورد استفاده قرار می گیرد. اما از سال ۱۹۹۶ تونی بوزان با انتشار کتاب The Mind Map Book و همینطور انتشار مقالاتی در این زمینه مبحث نقشه ذهنی را فراگیر کرد. به طور معمول گفته می شود که مباحثی مثل حروف، اعداد، خطوط، منطق و تحلیل به نیم کره چپ مغز ما و مباحثی مثل ریتم، تصاویر و اشکال، رنگ، تصورات و خیال بافی ها به نیم کره راست ما بر می گردد بر این مبنا وقتی ما داریم از موسیقی استفاده می کنیم نیم کره راست ما فعال هست و زمانی که محاسبات ریاضی انجام می دهیم نیم کره چپ ما فعال می شود. اما این تحقیقات سال ۱۹۶۰ مطرح شده و امروزه مقالات زیادی این مبحث رو رد کرده و ادعا دارند که هر دو نیم کره مغز با هم کار می کنند و اگر از فعالیت هایی استفاده کنیم که هر دو نیم کره مغز مارا درگیر کنند یادگیری ما ۵ برابر می شود. برای همین در نقشه ذهنی از متن هایی با رنگ های مختلف استفاده می شود. در واقع به جای استفاده از روش های منسوخ یادداشت برداری از روش نقشه ذهنی استفاده می شود که کارایی مغز ما را چند برابر می کند و نگهداری مطالب را در حافظه تقویت می کند.
مطالعه

تفکر و امتحان

ارئه و توضیح دادن مطالب مطالعه شده از روی نقشه ذهنی برای فرد دیگر می تواند تسلط شما نسبت به آن موضوع را مشخص کند.

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. سینا
  9:09 2018/08/02

  ممنون از مطالب زیبا و مفیدتون

 2. مهدی
  6:14 2018/08/03

  بسیار عالی. لطفا در مورد تمرین مهارت های تند خوانی هم بنویسید.

 3. pingback تقویت حافظه - وب سایت سید علی حسینی حافظه