تمرکز ذهن

تمرکز ذهن

مشکلات عدم تمرکز ذهن:

بسیاری از افراد از این موضوع گله مند هستند که به محض این که قصد دارند مطلبی رو مطالعه کنند، با مشکل عدم تمرکز ذهن و حواس پرتی مواجه می شوند.

برای این مسئله کتاب های زیادی نوشته شده و از جمله دلایلی که محققان برای این مسئله بیان کردند شامل مشکلات مربوط به واژگان، دشواری درک مطلب، سازمان دهی ضعیف، کمبود انگیزه، کند بودن سرعت مطالعه، که همگی در کاهش تمرکز ذهن فرد در حین مطالعه نقش دارند.

بنابراین قبل از این که به روش های افزایش تمرکز بپردازیم لازم است در رابطه با موانعی صحبت کنیم که برهم زننده ی تمرکز می باشند.

تاثیر مشکل واژگان بر تمرکز ذهن:

یکی از روتین ترین دلایل کاهش تمرکز ذهن دانش آموزان و دانشجویان، مواجه با واژگان ناآشنا در هنگام مطالعه می باشد. هنگامی که در حین مطالعه به چنین مسئله ای برخورد کردید، زیر کلمه مورد نظر خط بکشید و سریعا از آن عبور کنید. در اکثر اوقات معنی کلمه با توجه به جمله ای که در آن قرار دارد قابل فهم است. بعد از مطالعه می توانید معنی کلمه را جستجو کنید .

نامفهوم بودن درک مطلب:

یکی از روش های رایج برای از میان بردن این مشکل چند باره خواندن و استفاده از تکنیک های تند خوانی، نگاه اجمالی و پیش مطالعه کردن می باشد. بسیاری از کتاب ها مخصوصا در کتاب های حوزه دانشگاه، شخص با یک بار خواندن متوجه مفهوم اصلی مورد بحث نمی شود، اما زمانی که برای چندین بار آن مطالب را مرور می کند، هربار نکات تازه ای از مفاهیم را دریافت می کند.

سازمان دهی ضعیف:

همیشه مراقب باشید که قبل از شروع مطالعه محیط و فضایی که قرار است در آن مطالعه کنید، به خوبی سازمان دهی شده باشد، که این امر موجب افزایش یادگیری و بهبود تمرکز ذهن شما می شود.

سعی کنید یک چک لیست از وسایل مورد نیاز برای مطالعه داشته باشید و همیشه قبل از آغاز مطالعه آن وسایل را فراهم کرده و در دسترس قرار دهید. وسایلی مانند کاغذ، خودکار، مداد، دفترچه های مورد نیاز و … را در مکان مشخص قرار دهید تا مجبور نباشید به هنگام نیاز دنبال آن ها بگردید و علاوه بر اتلاف وقت، تمرکز خود را نیز از دست دهید.

نقش کمبود انگیزه در تمرکز ذهن:

این که ما بتوانیم به این سوال جواب بدهیم که “یادگیری این موضوع چه سودی برای من دارد؟”، می تواند تاثیر بسیار زیاد بر روی انگیزه ما برای یادگیری و در نهایت یادگیری ما داشته باشد.

چه کسی حاضر است وقت و انرژی خود را برای موضوعی بگذارد که هیچ سودی برایش ندارد؟

اگر قبل از شروع یادگیری خود بتوانید بین کاری که قصد انجام آن را دارید( در اینجا یادگیری مطرح است ) و سودی که آن موضوع برای شما دارد ارتباطی برقرار کنید، مطمئنا انگیزه انجام آن کار را دارید، ولی اگر این طور نبود، قطعا برای آن موضوع وقتی نمی گذارید و در صورت انجام آن کار مغز شما دائما در این فکر است که هرجور شده از تمرکز روی این کار سر باز زند، بنابراین شما باید از چرایی انجام کارتان آگاه باشید.

هر چقدر بتوانید چراها و دلایل بزرگ تری برای انجام آن کارتان پیدا کنید، آن کار را کامل تر و با انگیزه بیش تری پیش می برید و با کوچک ترین اتفاقات و مسائلی که در این راه برای شما به وجود می آید دست از تلاش بر نمی دارید.

سرعت پایین مطالعه:

متاسفانه در سیستم آموزشی که ما در آن رشد کردیم، هنگام برخورد با مطالب مهم  و دشوار به دانش آموزان گفته می شود که حتما مطالب را به آرامی و دقت زیاد مطالعه کنند. اما تحقیقات نشان داده این روش درست نیست و هر چه فرد با سرعت پایین تری به مطالعه بپردازد از درک کمتری بهره می برد و زمانی که از درک کمتری برخوردار شود انگیزه شخص برای مطالعه کم و کم تر می شود و از خواندن مطالب مایوس می شود.
راننده ای را در نظر بگیرید که با سرعت ۲۰ کیلومتر بر ساعت در حرکت است، چنین راننده ای به خاطر سرعت پایینی که دارد علاوه بر جاده و مسیرحرکت خود، تمامی تابلوها، رستوران های کنار جاده، درختان و  کوه ها را نیز مشاهده می کند، اما راننده ای که با سرعت ۱۲۰ کیلومتر در ساعت در حرکت است، فقط روی مسیر خود متمرکز می شود و قادر نیست به حاشیه های جاده تمرکز کند.

در زمان مطالعه هم به همین شکل است، زمانی که شما با سرعت پایینی در حال مطالعه هستید، مغز ما شروع به خیال بافی یا فکر کردن به هر موضوع دیگری می کند اما زمانی که سرعت مطالعه بالا باشد ذهن فقط روی مطالعه متمرکز می شود و توانایی متمرکز شدن روی موضوع دیگری را ندارد.

کنترل تمرکز ذهن:

فردی را در نظر بگیرید که شروع به مطالعه می کند و بعد از خواندن چندصفحه به فردی که از کنارش می گذرد، متمرکز می شود و دوباره شروع به خواندن می کند و بعد از چند لحظه، توجهش به ساعت روی دیوار جلب می شود و مجددا به مطالعه می پردازد و بعد از خواندن چند صفحه این بار به حرف های دوستش، که در مهمانی دیشب بود، فکر می کند. بسیاری از افراد چنین مشکلی را دارند و اغلب فکر می کنند چنین مشکلی به خاطر عدم تمرکز بوده در حالی که چنین نیست.

در مثال بالا شخص در تمام مدت در حال تمرکز بوده و تمرکز او ۱۰۰ درصد بوده، اما جهت تمرکز او مدام این شاخه به آن شاخه می شد.

شما باید تمرکز خود را صرف مطالعه کنید و هر زمان احساس کردید که جهت تمرکزتان از مسیر اصلی منحرف شده، سعی کنید فکر و خیال ها را متوقف کنید و به مطالعه بپردازید، آنقدر این کار را تکرار کنید که مسیر عصبی این مهارت شکل بگیرد و تبدیل به یک عادت شود.

این یکی از ویژگی های مغز ماست که بعد از هر ۳۰ یا ۴۰ دقیقه نیاز به استراحت دارد و دلیل عمده این فکر و خیال ها که زمان مطالعه مزاحم شما می شود، همین موضوع است و اگر دقت کنید خیال بافی های ما هم بین ۳۰ یا ۴۰ دقیقه بعد از مطالعه شروع می شوند.

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *