مغز شگفت انگیز

مغز شگفت انگیز

مغز انسان حدود ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ گرم وزن دارد و حدود ۲ درصد از وزن بدن انسان را شامل می شود با این وجود ۲۰ درصد از کل انرژی انسان را مصرف می کند.

مغز انسان برای این که کمتر مصرف داشته باشد سعی دارد روی موضوعات زیاد تمرکز نکند زیرا با این کار مصرف بالا می رود.

در تقسیم بندی های رایج مغز انسان به دو نیم کره چپ و راست تقسیم می شود اما در تقسیم بندی که توسط پاول مک لین انجام شده است، مغز انسان شامل قسمت های مغز قدیم(مغز خزنده)، مغز میانی و مغز جدید می شود.

مغز قدیم که انسان و خزندگان در آن اشتراک دارند، وظیفه اصلی آن حفظ حیات است، که به محض این که انسان احساس خطر کند این قسمت از مغز فعال می شود و به صورت غیر ارادی و خودکار از خطر فرار می کند و راه دستیابی به تفکر منطقی را می بندد.

 

دانش آموزی که احساس اضطراب و استرس دارد به خاطر این که در آن لحظه مغز قدیم فعال می شود، از تفکر بی بهره می گردد و سبب می شود که مطالب خوانده شده را نتواند یادآوری کند.

 

مغز میانی بخش میانی مغز است که در بین پستانداران مشترک است. مغز میانی وظیفه کنترل عواطف و احساسات و حافظه بلند مدت را بر عهده دارد. در درون مغز میانی بخشی وجود دارد که مرکز کنترل عواطف و احساسات است و زمانی که احساس خطر کند به بخش مغز قدیم پیام می دهد و آن را از خطر آگاه می کند و زمانی که احساس شادی و سرگرمی کند یادگیری را فعال می کند.

مغز جدید که به آن مغز منطقی هم گفته می شود وظایفی نظیر تفکر و برنامه ریزی را برعهده دارد. این قسمت از مغز در مقایسه با دو قسمت دیگر پردازش کمتری را انجام می دهد و پردازش ها عموماً در بخش های میانی و قدیم صورت می گیرد و به هنگام خواب هم این بخش از مغز کاری انجام نمی دهد.

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. ali31018
    11:00 2018/09/14

    سلام. واقعا عالی بود. لطفا اطلاعات کامل تری از این موضوع را روی سایت قرار بدین.

  2. pingback مدیریت زمان - وب سایت سید علی حسینی مدرس مهارت های تندخوانی و بهبود فردی