مدیریت زمان افراد موفق

مدیریت زمان افراد موفق

غیر عادی بودن رمز مدیریت زمان افراد موفق

در این مقاله سعی دارم در رابطه با سه ویروس با شما صحبت کنم که اگر خود را در برابر آن ها واکسینه نکنید جزء افراد عادی به حساب می آیید و اگر واکسینه شوید قادر خواهید بود مدیریت زمان افراد موفق را تجربه کنید.

برای این که مدیریت زمان مناسبی داشته باشیم باید غیرعادی باشیم.

افراد عادی برای انجام دادن کارهای خود منتظر شرایط مناسب می گردند به همین علت کارها را به آینده موکول می کنند تا آن موقعیت مناسب پیدا شود. اگر شما برای انجام دادن مهم ترین کارهای خود منتظر این هستید تا شنبه شود شما هم به احتمال زیاد دچار این خصلت افراد عادی شده اید. برای غیر عادی بودن باید واکسینه شوید تا به ویروس های مدیریت زمان مبتلا نشوید.

مدیریت زمان افراد موفق

اکنون می خواهم در رابطه با سه ویروس عملکردی باشما صحبت کنم که در  مسیر تبدیل شدن به سبک افراد غیرعادی یا همان مدیریت زمان افراد موفق، برای شما مزاحمت ایجاد می کنند . من این سه ویروس را «تله بهانه واقعی»، «تمرکز بر چیزهایی که قابل کنترل نیستند» و «تفکر مشکل محور» می نامم.

مدیریت زمان افراد موفق hosseiniacademy.com

تله بهانه واقعی

اولین ویروس که در راستای رسیدن به سبک مدیریت زمان افراد موفق باید بر آن غلبه کنید ویروس تله بهانه های واقعی است. غلبه بر این ویروس بسیار سخت است چرا که منطقی به نظر می رسند و  با تغییر قیافه ای که دادند بسیار سخت می توان آن ها را تشخیص داد و افرادی که به آن دچار هستند اصلا متوجه این نیستند که بهانه می آورند.

شاید آنقدر نیاز به گذاشتن انرژی نباشد تا چند بهانه واقعی که در زندگی شما رایج هستند را به خاطر بیاورید.

کدام یک از این جملات برای شما آشنا هستند؟

خسته بودم.

حسش نبود.

هوا بد بود.

من به اندازه بقیه وقت استراحت نداشتم.

امکان نداره بتونم این کار رو انجام بدم. سرم خیلی شلوغه.

به یاد داشته باشید هر چه بهانه منطقی تر باشد احتمال این که شکست را بپذیرید بیشتر می شود و تبدیل این شکست ها به عادت در زندگی شما آسان و آسانتر می شود.

با پذیرفتن این بهانه در واقع استاندارد های خود را پایین می آورید . بهانه ها به شکل های مختلفی گفته می شود. شکل عادی گفتن این بهانه ها به این صورت است:

بهانه نمیارم اما…

مثل «من بهانه نمیارم اما واقعا نمیتونستم بیشتر از این انرژی بذارم»

دلیل این بهانه ها هرچیزی می تواند باشد حتی مسائل واقعی زندگی.

عنصر مشترک همه این بهانه ها  وجود درصد قابل توجهی از حقیقت می باشد. مطمئنا در مسیر تبدیل شما به یک فرد غیر عادی مسائل و موانع زیادی وجود دارد که سعی در بازداشتن شما از ادامه مسیر دارند اما آدم های غیر عادی و موفق یادگرفته اند که هنگام برخورد با موانع و مسائل زندگی به جای بهانه آوردن، زمان و تمرکز خود را صرف پیدا کردن راه حل بکنند.

آدم های غیر عادی و موفق یاد گرفته اند که هنگام برخورد با موانع و مسائل زندگی به جای بهانه آوردن، زمان و تمرکز خود را صرف پیدا کردن راه حل بکنند.

تنها راهکار برای دوری از این ویروس، یادگیری این است که مسئولیت ۱۰۰ درصد زندگی خود را به عهده بگیرد و پاسخگوی کارهایی که انجام می دهید باشید حتی در بدترین شرایط و در زمان هایی که با مسائل بیشماری دست و پنچه نرم می کنید و این به معنای بهانه نیاوردن است.

افراد عادی با بهانه آوردن، تمرکز خود را به جای پیدا کردن راه حل، روی خود مسئله و مشکل می گذارند و همین عامل باعث می شود رشد ما کند شود. اما دوری از بهانه ها اشخاص را با احساسات منفی قوی تنها می گذارد و همین احساسات منفی قوی به عنوان یک اهرم برای رشد و پیشرفت شخصی افراد عمل می کند.

مطمئنا مطرح کردن بهانه ها باعث می شود افراد در لحظه احساسات بهتری را تجربه کنند چرا که برای پیدا کردن مسئول کاری که موفقیت آمیز نبوده است سعی بر این دارد عوامل بیرونی را مقصر نشان دهد در حالی که با این کار استاندارد را کاهش می دهد و همینطور سبب می شود محرک های قوی که باعث تغییر می شوند را تجربه نکند در حالی که افراد غیرعادی و موفق از محرک هایی مانند: ترس، نفرت، دلسردی و عصبانیت برای رشد و پیشرفت خود استفاده می کنند.

تا زمانی که از بهانه ها استفاده می کنید، آن قدر احساس بد پیدا نمی کنید که قصد تغییر داشته باشید و این امر سبب می شود در برابر موانع بعد که در مسیر موفقیت شما قرار دارند مجددا کم بیاورید.

تمرکز بر آنچه که نمی توانید کنترل کنید

هفته پیش با یکی از مراجعه کنندگانم که درگیر کنکور ارشد بود ملاقات داشتم و هدف از این ملاقات تنظیم یک برنامه منظم و همینطور راهکارهایی برای مدیریت زمان درست ایشان در مسیر کنکور بود. در ابتدای جلسه این فرد مدام از زمین و زمان شکایت می کرد و از مسائلی حرف می زد که قابل کنترل نبودند ، مسائلی مانند این که «من تابستون درس نخوندم» ،«زمان رو از دست دادم» و «توانایی پرداخت هزینه فلان کلاس های کنکور رو ندارم».

از ایشان خواستم دو لیست تهیه کند که  یک لیست مربوط به چیزهایی می شد که می توانست کنترل کند. مانند:

تلاش

برنامه ریزی منظم

انتخاب روش مطالعه مناسب

و…

و لیست دیگر مربوط به چیزهایی می شد که قابل کنترل نبودند مانند:

زمان از دست رفته

توانایی پرداخت هزینه کلاس ها

پیدا کردن فلان جزوه از فلان استاد

و…

جالب است که بدانید این شخص بیشتر وقت خود را صرف فکر کردن درباره لیستی می کرد که اصلا کنترلی روی آن نداشت.

اکثر افراد در دنیای امروز و  در شرایط بحرانی  بیشتر زمان، تمرکز و انرژی خود را صرف چیزهایی می کنند که تحت کنترل آن ها نیست.

من از شما می پرسم، بهتر نیست زمان، تمرکز و انرژی خود را صرف رشد و پیشرفت خود کنیم تا اینکه مدام بر چیزهایی تمرکز کنیم که قابل تغییر نیستند؟ به یاد داشته باشید که تمرکز بر چیزهایی که قابل کنترل نیستند در واقع به توانایی شما بر تمرکز روی چیز هایی که قابل کنترل هستند صدمه میزند.

یکی از اشتباهاتی که اکثر ما مرتکب می شویم این است که در دنیایی که عادلانه نیست و موهبت ها و نعمت ها برای افراد مختلف متفاوت است تمرکز خودمان را صرف مقایسه می کنیم. در پاسخ به دغدغه مقایسه انسان های امروزی باید گفت که آیا دنیا عادلانه است؟ آیا خانواده ها و امکانات یکسان هستند؟ آیا همه ما از نعمت های یکسانی برخوردار هستیم؟ آیا همه ما در شرایط یکسانی هستیم؟ اگر جواب این سوالات «نه» هست پس چه لزومی دارد انرژی و زمان خود را صرف مقایسه خود با دیگران کنیم و مدام اینستاگرام افراد رو چک کنیم و حسرت بخوریم. انسان های غیر عادی این را پذیرفته اند که دنیا عادلانه نیست و به جای تمرکز بر عواملی که هیچ کنترلی بر روی آن ندارند انرژی و زمان خود را بر روی پیشرفت شخصی خود سرمایه گذاری می کنند.

به نظر شما چرا افراد عادی وقت زیادی را صرف فکر کردن بر روی چیزهای غیر قابل کنترل می کنند؟

چون ساده تر و آسان تر است.

در واقع با غر زدن و مسئولیت شکست را به گردن دیگری انداختن، شما مجبور نیستید راه حلی ارائه کنید، برنامه ای تنظیم کنید بنابراین هیچ مسئولیتی را متوجه خود نمی کنید و نیاز نیست برای این کارها انرژی بگذارید. حالا متوجه شدید چرا افراد عادی به بهانه ها رو می آورند؟

تفکر مشکل محور در مدیریت زمان افراد موفق

مادامیکه زمان و انرژی خود را صرف مشکل کنید، مشکل در ذهن شما بزرگ و بزرگ تر می شود. فراموش نکنید که بر هرچیز تمرکز کنید بزرگتر می شود.

اتفاقی که می افتد به این صورت است که با تمرکز بر مشکل، مغز شما انتقال دهنده های عصبی خاصی را  آزاد می کند که باعث ایجاد احساس منفی در شما می شود. این احساس منفی سبب می شود مغز تفکر منطقی خود را از دست دهد و به میزان قابل توجهی خلاقیت و هوش شما را مختل می کند و  این امر موجب گرفتن تصمیمات اشتباه دیگر و در نتیجه بزرگ شدن مشکلات می شود و هر بار که به مشکلات توجه و تمرکز می کنید شما وارد  این چرخه ناقص می شوید.

مدیریت زمان افراد موفق

به صورت کلی تمرکز بر بهانه ها، چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید  عادی است. هدف ما غیر عادی بودن است و برای انجام این کار باید یاد بگیریم خود را در برابر  سه ویروس عملکردی واکسینه کنیم:«تله بهانه های واقعی»، «تمرکز بر چیزهایی که قابل کنترل نیستند» و «تفکر مشکل محور».

در راستای پیدا کردن سبک مدیریت زمان افراد موفق اقدام کنید: رایج ترین سه بهانه ماندگار خود را بنویسید. همین عمل تشخیص بهانه هایی که استفاده می کنید باعث می شود که ذهنتان نسبت به استفاده نکردن از آن ها در آینده حساس شود.
برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. ابراهیم
  5:40 2019/03/06

  عالی. استاد قبل از این که وقتمون رو خوب مدیریت کنیم. باید هدفی واسه جنگیدن و حفظ زمان برای اون داشته باشیم. به نظرم خیلی از ما از بی هدفی وقتمون رو تلف می کنیم. واسه اون دردمون هم بنویس. دمت گرم

  • سید علی حسینی
   1:59 2019/03/07

   حتما دوست عزیز مقاله ای در رابطه با هدفگذاری خواهم نوشت.
   در کتاب الکترونیکی رایگان حال خوش یادگیری در رابطه با این مسئله تحت عنوان نیروی چرایی مفصل صحبت شده لینکش رو در پایین قرار میدم حتما دانلود کنید.
   http://hosseiniacademy.com/ebook/

 2. محمد مهدی
  4:56 2019/03/11

  مثل همیشه عالی