شکل گیری عادت

شکل گیری عادت

یکی از کاراکتر های مهمی که در بحث مدیریت زمان مطرح می شود شکل گیری عادت می باشد. شکل گیری عادت، بیش تر از یک فرایند بیست و یک روزه ای نیست که دیگر به آن کاری نداشته باشید. زندگی وضعیتی پیوسته از عادت های در حال نوسان است.

اگر تا به حال برای شما اتفاق افتاده که قصد وزن کم کردن داشته باشید ولی بعد از یک هفته رژیمتان را رها کردید.

اگر تصمیم داشتید سحر خیز باشید ولی بعد از دو روز تصمیمتان را رها کردید.

اگر برنامه ریزی کرده بودید که به باشگاه بروید ولی طبق برنامه پیش نرفتید.

اگر قصد داشتتید مدیریت زمان داشته باشید ولی پس از چند روز مجددا به روال سابق خود بازگشتید.

و…

اگر همه این ها صادق بود این مقاله برای شما مناسبت است.

ماه عسل

ماه عسل در مدیریت زمان http://hosseiniacademy.com

برای شما پیش آمده که پس از صحبت با یک دوست تصمیم به گرفتن کاری کرده باشید.

یا به همایش یا سخنرانی می روید و برای خود برنامه ریزی می کنید و می خواهید کارهای مهمی انجام دهید و شروع می کنید.

یا بالعکس به خاطر شکست بدی که در هر زمینه ای خورده اید تصمیمات مهمی برای خود گرفته اید.

همانطور که از جمله های بالا مشخص است دلایل مختلفی برای انجام دادن کارها وجود دارد این دلایل می توانند رفتن به کنفرانس، همایش، سخنرانی یا حتی گفتگو با یک دوست باشد و یا تصمیماتی باشند که شما پس از یک شکست می گیرید مثلا دانشجویی را در نظر بگیرید که به خاطره از دست دادن نمره یک درس تصمیم می گیرد با برنامه درس بخواند یا مدیری که پس از شکست در یک معامله تجاری تصمیم می گیرد مطالعات خودش را بیش تر کند.

 این تصمیمات معمولا به دلیل چند نوع تکانه مثبت و منفی رخ می دهند. در ابتدای کار ممکن است انجام دادن این کارها آسان باشد و جمله ای که اغلب افراد در این زمان استفاده می کنند این هست که «من می تونم انجامش بدم»

برای من به عنوان یک مدرس این حرف ها در روز های اولیه پس از اتمام کارگاه کاملا تکراری است. در طول این چند سال بارها پیام هایی را دریافت کردم که افراد مختلف در روز های اولیه پس از اتمام کارگاه ها و همایش ها، از موفقیت های خود در اجرای برنامه هایشان یا از تصمیمات جدیدی که گرفته اند و چند روزی است که انجام داده اند، می گویند، اما پس از هفت روز تعداد پیام ها کم و کم تر می شود و از روز هجدهم به بعد به تعداد خیلی خیلی اندکی می رسد. افرادی که در روزهای اولیه شعارشان«من میتونم و من انجامش میدم» بوده پس از گذشت روزهای آغازین اراده خود را از دست می دهند.

ماه عسل های تصمیمات ما هم تمام می شوند و اراده ما پس از روزهای اولیه که انرژی ما بخاطر تکانه های مثبت و منفی بالا بود آزموده می شود. پس از روزهای ابتدایی شما با موانع زیادی روبرو خواهید شد که هر کدام از آن ها نیاز به عزم و اراده شما دارد.

احتمالا متوجه شدید که چرا پس از تصمیم گیری برای انجام دادن کاری پس از چند روز برنامه هایمان را رها می کنیم؟ پس ماه عسل های زندگیمان را فراموش نکنیم و بدانیم که پس از ماه عسل نبرد ها برای شکل گیری عادت آغاز می شود.

نبرد تا رسیدن به هدف

جمله ای که اغلب ما در ماه عسل بعد از تصمیم گیری هایمان می گفتیم یادتان هست؟

منظور من این جمله است:«من می تونم انجام بدم. از پسش بر میام»

پس از گذر از ماه عسل «من میتونم انجام بدم» به «سخت تر از اونی هست که فکر می کردم» یا به «یک روز انجام ندادنش اونقدرام مهم نیست» تبدیل می شود. اگر می خواهید تصمیمات شما به عادت تبدیل شوند باید بتوانید از نبردهایی که در مسیر شما قرار دارند جان سالم به در ببرید و پیروز شوید.

برای پیروزی در نبردها و شکل گیری عادت چهار تکنیک وجود دارد:

  • رسمی کردن

عادات جدید را با زمان بندی کردن و در یک ساعت مشخص رسمی کنید. ساعت و مدت زمانی که برای خود مشخص می کنید باید غیر قابل چک و چانه باشد و حتما تحت هر شرایط باید آن را به انجام برسانید. با این کار شما تمامی افکار که ممکن است مزاحمت ایجاد کنند را تا جای ممکن از خود دور می کنید.

  • تشخیص دادن

به نظر شما بدون تشخیص موانع، می شود از آن ها عبور کرد؟

تشخیص موانعی که در مسیر ساخت عادت وجود دارد، قدمی رو به جلو برای رد شدن از آن هاست. اگر تصمیم دارید صبح ها زودتر از خواب بیدار شوید فردا صبح ساعت ۵ که آلارم گوشی به صدا در می آید و در کشمکش این هستید که آیا بیدار شوید یا بخوابید به این جمله فکر کنید که «الان وارد یکی از نبرد های در مسیر موفقیت قرار گرفته ام»،تشخیص همین عامل که شما وارد یک نبرد شده اید گامی رو به جلو برای از میان برداشتن مانع می باشد. حال که تشخیص داده اید وارد نبرد شده اید می دانید که برای کدام یک از اهدافتان دارید می جنگید، بدانید در آن لحظه پیروز شدن در آن نبرد مهم است چرا که موفق شدن در هرکدام از آن نبردها پیروز شدن در نبردهای بعدی را تسهیل می کند اما حقیقت تلخی که وجود دارد این است که برعکس جمله بالا نیز صادق است یعنی باختن در هر نبرد کنار کشیدن در نبردهای بعد را آسان تر می کند.

  • احساسات وارد می شود

در این مرحله احساسات را وارد می کنید چرا که احساسات عملکرد را بهبود می بخشد.

هر زمان که در مسیر تعهداتی که به خود دادید دچار شک و تردید شدید و با یکی از موانع موجود در نبردهای شکل گیری عادت پنجه در پنچه شدید، از خود این دو سوال را بپرسید:

اگر من در این نبرد پیروز بشوم چه احساسی خواهم داشت؟

اگر من در این نبرد بازنده باشم چه احساسی را تجربه خواهم کرد؟

مطمئنا در صورت پیروزی احساس قدرت و برنده شدن و قهرمانی خواهید داشت و احساسات خوبی خواهید داشت. در صورت بازنده شدن در نبرد، احتمالا احساسات منفی ایجاد می شوند. استفاده از احساسات شما را به پیش راندن کمک می کند.

  • اهرم رنج و لذت

جایگاه الان شما نتیجه تلاش ها و تصمیمات پنج سال گذشته شماست. اگر می خواهید پنج سال بعد در همین جایگاهی که الان قرار دارید باشید تلاش ها و تصمیمات قبلی را تکرار کنید اما اگر می خواهید جایگاه بهتری داشته باشید و خود را لایق جایگاه بهتری می دانید باید تصمیمات و کارهای متفاوت تر انجام شود.

برای این کار وقت بگذارید و فکر کنید که اگر شما قادر باشید این تغییر را انجام دهید و در نبردهای خود به صورت مداوم پیروز شوید، زندگی شما در پنج سال آینده چگونه خواهد بود. مواردی که به ذهنتان می آید را پشت سر هم یادداشت کنید. هر چه زندگی پنج سال آینده تان را بهتر تصور کنید تاثیرگذاری این تکنیک بیشتر خواهد بود. تصور کنید و یادداشت کنید.

همین موارد را برای پنج سال آینده متصور شوید اما با یک تفاوت، اگر در نبردهای خود بازنده باشید چه جایگاهی دارید.

مواردی که یادداشت کرده اید را وارد یک جدول به اسم اهرم رنج و لذت می کنید. جدولی که دو ستون دارد در ستون سمت راست مواردی را یادداشت کنید که نتیجه جایگاهی است که در صورت بازنده شدن به دست می آورید مثل: حال بد، جایگاه اجتماعی پایین، خوش حال نبودن، وضع مالی نه چندان مناسب و موارد دیگر و در ستون سمت چپ مواردی را یادداشت کنید که در صورت پیروزی در نبرد در پنج سال آینده خواهید داشت مثل حال خوب، ثروتمند بودن، جایگاه اجتماعی خوب و …

دوستان عزیزم فراموش نکنید بزرگ بودن تاوان دارد و مشروط به انجام دادن کارهایی است که افراد عادی حاضر نیستند انجام دهند. شما باید امروز کارهایی را انجام دهید که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهید که دیگران قادر نیستند انجام دهند.

تبدیل شدن به عادت

پس از پیروزی در نبردهای ریز و درشت که در مسیر شما قرار دارند وارد مرحله ای خواهید شد که به آن طبیعت ثانویه می گویند در این مرحله عادت جدید بخشی از زندگی شما خواهد شد و حس نمی کنید کاری است که نیازمند است آگاهانه به آن فکر کنید، خود را مجبور به انجام دادن آن کنید یا آلارم گوشی بگذارید.

با وجود راحتی کار اما ممکن است تله هایی در مسیر شما وجود داشته باشد که مجددا شما را به نبردها باز گرداند. شما باید برای محافظت از دام هایی که وجود دارد از خود مراقبت کنید چرا که به خاطر وجود همین تله ها و دام هاست که افرادی که سیگار را ترک کرده اند دوباره سیگار می کشند.

صمیمانه دوستتان دارم و امیدوارم که همیشه لبخند بر لبانتان
باشد...
برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *