روش های تندخوانی

روش های تندخوانی

چرا روش های تندخوانی ؟

در دنیای امروز و در عصر اطلاعاتی که در آن قرار داریم کلید موفقیت در شغل، تحصیل و زندگی این است که همواره به روز باشیم و این ممکن نیست مگر با مطالعه تحقیقات و پژوهش های جدید و بدون استفاده از روش های تندخوانی و مطالعه، با مسئله جدی در این امر روبرو می شویم.

روش های تندخوانی

در مقاله ای که تحت عنوان روش های تندخوانی ارائه شده است سعی بر این شده است مزایای تندخوانی و همینطور موانعی که در راه تندخوانی قرار دارد را معرفی کنیم.

مزیت های تندخوانی

قبل از اینکه در رابطه با روش های تندخوانی صحبت شود لازم است از چرایی فراگیری تندخوانی آگاه باشیم به همین خاطر ابتدا در رابطه با مزیت های تندخوانی صحبت می شود و سپس در رابطه با تکنیک های تندخوانی و روش های تندخوانی به ارائه مطالب مورد نیاز می پردازیم.

صرفه جویی در وقت

اولین مزیت آموختن روش های تندخوانی، صرفه جوبی در وقت است. اغلب ما این جمله را شنیده ایم که سرعت رشد علم در عصری که زندگی می کنیم بیشتر از دوران گذشته است از طرفی مطالب موردنیاز ما در اینترنت، مطالب مربوط به نیازهای زندگی، نیازهای درسی و کاری و … همه و همه به علت سرعت پایین در مطالعه و محدودیت زمان، ما را از برنامه ریزی برای مطالعه مطالب موردعلاقه و نیازهایمان دلسرد می کند.
خب، زمان را نمی شود متوقف کرد یا خرید، پس راهکار چیست؟ بهترین راهکار این است که در کمترین زمان ، بهترین استفاده را داشته باشیم. برای رسیدن به موفقیت، باید بهترین گام ها را برداشت و خود را با سرعت زمان هماهنگ کرد .

کاهش خستگی

خستگی فیزیکی چشم ها؛ از جمله عواملی است که عمدتاً دانش آموزان از آن رنج می برند بنابراین؛ در اولین گام یادگیری روش های تندخوانی سبب می شود که چشم ها کمتر مکث کنند و کار فیزیکی کمتری را انجام دهند و مدت زمان بیشتری را قادر خواهیم بود به مطالعه بپردازیم .

افزایش درک مطلب

یکی دیگر از مزیت های فراگیری روش های تندخوانی این است که با افزایش سرعت و ریتم بالا در تندخوانی، فهم مطالب سریع تر اتفاق می افتد. کند خوان ها به دلیل توقف و مکث بالا زودتر خسته می شوند و تمرکز خود را از دست می دهند و این سبب می شود که انسجام متن از بین رود و قادر نخواهند بود بین اجزای مختلف متن ارتباط برقرار کنند و بنابراین درک مطلب آنها پایین می آید.

اگر تجربه رانندگی داشته باشید حتماً تجربه کرده اید زمانی که سرعت شما ۲۰ کیلومتر بر ساعت است علاوه بر رانندگی متوجه حاشیه های جاده نیز می شوید مثلا درختان کنار جاده را می بینید، تابلوهای کنار جاده را مشاهده می کنید و توجهتان به سمت حاشیه های جاده هم پرت می شود، اما هنگامی که سرعت شما بالا است و با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی می کنید فقط و فقط تمرکز شما به رانندگی معطوف شده و مسیر جاده را می بینید و به حاشیه ها بی توجه می مانید.

روش های تندخوانی


در مطالعه هم مانند رانندگی، زمانی که سرعت مطالعه شما پایین است عوامل متعددی قادر خواهند بود حواس شما را پرت کنند و تمرکزتان را به هم زنند. اما زمانی که سرعت مطالعه بالایی دارید فقط به مطالعه خود تمرکز می کنید و همین سبب می شود که درک مطلب بالاتری را تجربه کنید. حال که با مزیت های تندخوانی آشنا شدیم لازم است بدانیم چرا ما عموماً سرعت مطالعه بالایی نداریم و چه عواملی سبب میشوند که سرعت مطالعه ما کم شود

اولین و مهم ترین گام در راستای یادگیری روش های تندخوانی، آگاهی از دلایلی است که سبب می شوند سرعت مطالعه ما کاهش یابد که در این مقاله تحت عناوین موانع تندخوانی به آن ها پرداخته شده است.

موانع تندخوانی


بلند خوانی

لابد در مدرسه و دانشگاه افرادی را دیده اید که کتاب را به دست گرفته اند و مطالب آن را بلندبلند می خوانند و معمولاً حین خواندن قدم می زنند.

در مباحث قبلی اشاره کردیم که ما با مغز خود عمل خواندن را انجام می دهیم و برای این کار نیاز به بلند خوانی نیست، فقط کافی است که توجه و تمرکز بالا را همراه با تندخوانی امتحان کنیم.

هنگام بلندخوانی تک تک واژه ها را تلفظ می کنیم و این موجب کاهش سرعت مطالعه می شود و کاهش سرعت مطالعه هم به نوبه خود منجر به کاهش درک مطلب می شود.

دوباره خوانی و برگشت به عقب

اغلب افراد به این دلیل که احساس می کنند کلمه یا پاراگرافی را جا انداخته اند مجدداً به عقب برمی گردند و دوباره مطالب را مطالعه می کنند.
دلیل این برگشت به عقب ها این است که اغلب افراد نگران هستند مبادا متوجه مطلب و مفهوم محتوا نشوند درحالیکه؛ دوباره خوانی هیچگونه تأثیری در درک مطلب ندارد و موجب کاهش سرعت مطالعه و خستگی چشم ها می شود.

کلمه به کلمه خوانی

معمولا افراد هنگام خواندن، به صورت کلمه به کلمه عمل می کنند و زمانی که معنی یک کلمه را نمی دانند فرآیند مطالعه را قطع کرده و به جستجوی معنی کلمه در دیکشنری ها می پردازند که همین مکث کافی است که انسجام مطالعه از بین رود و درک مطلب پایین آید.

کلمه خوانی بدین معناست که ما در طی خواندن یک متن، با هر نگاه یک کلمه را مشاهده کنیم درصورتیکه ما به جای یک کلمه می توانیم یک عبارت را ببینیم و یک گروه از کلمات را مشاهده کنیم که این امر سبب میشود سرعت مطالعه بالایی داشته باشیم .

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. مینا سپیدان
  7:02 2019/05/04

  یعنی میشه واقعا تندخوان شد یا الکیه؟

  • سید علی حسینی
   9:47 2019/05/04

   تندخوانی یک مهارته و مثل سایر مهارت های دیگه نیاز به تمرین داره، اگه تمریناتش رو انجام بدید مطالعه لذت بخش تر، سریع تر و با درک بیشتری رو تجربه می کنید حتما
   مرسی از بیان دیدگاهتون

   • میلاداحمدی
    10:14 2019/05/06

    متشکرم که مقاله های به روز توی سایتتون قرار میدید
    لطفا تقویت حافظه هم بگذارید برامون

 2. Hamid
  7:03 2019/05/04

  Kheili awlii

 3. ثریا واحد
  7:04 2019/05/04

  در رابطه با تکنیک های تندخوانی نمیخواید مقاله ای بنویسید؟

  • سید علی حسینی
   9:48 2019/05/04

   بله دوست عزیز حتما، قبل از وارد شدن به مراحل تکنیک های تندخوانی لازم هست که شما مبانی تندخوانی رو یاد بگیرید و حتما در مقالات آتی به تکنیک ها نیز پرداخته می شود

 4. فاطمه رشتچیان
  7:05 2019/05/04

  تمرین ستاره که توی کارگاه ها توضیح میدین چه تاثیری داره؟

  • سید علی حسینی
   9:50 2019/05/04

   تمرین ستاره باعث افزایش حوزه دید شما میشه این که در یک نگاه شما بتونید کلمات بیشتری رو دریافت کنید

 5. گل رز
  9:54 2019/05/06

  خیلی هم خوب