تندخوانی

تندخوانی

چرا تندخوانی؟

گاهی مشکلات آن قدر عمومیت دارند و در جامعه عرف هستند که احساس نمی شوند و به سادگی از آنها عبور می کنیم. ازجمله آن، مسئله مطالعه کردن است. جایی که اکثر مردم تصور می کنند می دانند که چگونه مطالعه کنند، درحالی که این چنین نیست. و مهم تر اینکه سیستم آموزشی هم از کنار این مسئله به سادگی گذشته و به آموزش خواندن در همان مرحله ابتدایی بسنده کرده و آموزش های حرفه ای مانند تندخوانی و عبارت خوانی را در سیستم لحاظ نکرده است. مهارت های خواندن و یادگیری تا چند دهه قبل کمتر مورد توجه قرار می گرفتند اما حال با توجه به سیل عظیمی از مطالب که روزانه با آنها مواجه هستیم و محدودیت زمان، آشنایی با مهارت های خواندن (تندخوانی) می تواند در پیشبرد اهداف شخصی، نقش تسهیل کننده ای داشته باشد. برای اینکه یک مطالعه، کارایی لازم را داشته باشد لازم است مجموعه ای از عوامل دست به دست هم دهند تا این کار ممکن شود. یک مطالعه زمانی کارایی لازم را دارد که علاوه بر درک بالا در زمان کمتری حاصل شود.

آزمون تندخوانی

برای اینکه بخواهیم در یک زمینه خاص خود را بهبود ببخشیم باید ابتدا جایگاه خود در آن زمینه را بدانیم و از وضعیت خود آگاه باشیم. دانش آموزی که قصد دارد در یک درس خاص پیشرفت داشته باشد باید ابتدا مشخص باشد که وضعیت او در آن درس چگونه است و می توان وضعیت او را از ارزیابی هایی که در مدرسه از او می شود پیدا کرد.
دانش آموزی را در نظر بگیرید که در یک درس نمره ۱۸ دارد و دانش آموزی که نمره او ۱۳ است. بهبود برای نمره ۱۸ میشود نمره ۲۰ اما کسی که نمره ۱۳ دارد ابتدا باید به فکر نمره های ۱۵ یا ۱۶ باشد. پس برای اینکه به سمت هدفی حرکت کنیم باید ابتدا از وضعیت فعلی خود آگاهی داشته باشیم که با چشمی بازتر به سمت اهدافمان حرکت کنیم.
درزمینه تندخوانی هم دقیقا چنین موضوعی صادق هست پس می خواهیم با یک ارزیابی صحیح از وضعیت فعلی خودمان، شرایطی را فراهم آوریم که خشت اول دیوار خودمان را درست بگذاریم تا از آن طریق راحت تر اهدافمان را دنبال کنیم.
آنچه در حال حاضر از شما می خواهم انجام دهید این است که در حین انجام آزمونی که لینک آن را در پایین آورده ام تندخوانی را کنار بگذارید و سعی کنید با سرعت معمولی و همیشگی خود این آزمون را انجام دهید.
آزمون تندخوانی مربوطه را از اینجا انجام دهید.

در آخر آزمون از شما ده سؤال مربوط به درک مطلب پرسیده می شود. سرعت خواندن خود را می توانید با تقسیم تعداد کلمات متن بر زمان «به دقیقه» محاسبه کنید.
حال با توجه به سرعت مطالعه و درک خود می توانید طبق جدول زیر مشخص کنید که در کدام وضعیت قرار دارید و در هر سطحی که قرار دارید اصلاً جای نگرانی نیست چون ما اکنون با طرز فکر رشد آشنا هستیم و می دانیم که تندخوانی هم مثل هر مهارت دیگری با انجام تمرین های لازم فراگرفته می شود و ما می توانیم در این مهارت به سطح قابل قبولی برسیم.


آموزش تندخوانی

تندخوانی یک مهارت است

به احتمال زیاد پس از دیدن این جدول دیگر تمایل به ادامه خواندن این مقاله نداشته باشید اما صبر کنید…
زمانی که برای اولین بار آزمون سرعت مطالعه را انجام دادم سرعت مطالعه من ۳۲۷ کلمه بر دقیقه بود اما خودم هم می دانستم آزمونی که گرفته شده سرعت مطالعه من را بهتر از آن چیزی که هست نشان می دهد چرا که من حین آزمون سعی داشتم بهترین خودم را به نمایش بگذارم.
پس از مشاهده این جدول من نیز مانند شما شوکه شدم باوجود اینکه همیشه ازنظر درسی بهترین بودم و در دانشگاه شریف درس می خواندم انتظارم از خودم بالاتر از این حرف ها بود. طبق تحقیقی که یکی از اساتید تندخوانی در ایران در دانشگاه شریف انجام داده اند، سرعت مطالعه افراد در دانشگاه شریف که ازجمله بهترین دانشگاه های ایران است، ۱۵۰کلمه در دقیقه بود. با دیدن این آمار خیالم راحت شد که مشکل از من نیست بلکه سیستم آموزشی کشورچنین مهارتی را در طول تحصیل به ما یاد نداده است.
بااین وجود هنوز هم به تحقیقی که انجام شده بود اعتماد نداشتم به همین خاطر آزمونی را در بین بچه های دانشگاه شریف انجام دادم و به شدت مشتاق بودم که ببینم آیا نتایج من نتایج قبلی را تأیید می کند یا خیر.
در آزمونی که برگزارشد میانگین سرعت مطالعه در بین دانشجویان دانشگاه عددی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه بر دقیقه با درک مطلب متوسط حدود ۵۰ بود.
جالب است بدانید سرعت مطالعه در بین کشورهای پیشرفته جهان مانند آمریکا حدود ۸۰۰ کلمه بر دقیقه و در ژاپن حدود ۱۲۰۰کلمه بر دقیقه است. این اختلاف فاحش بین سرعت مطالعه در ایران و کشورهایی مانند ژاپن و آمریکا نشان از عدم آموزش مهارت های خواندن و تندخوانی در ایران و کشورهای دیگر دارد چرا که آقای تونی بوزان از سال ۱۹۷۰ در حال آموزش تندخوانی در کشورهای پیشرفته دنیا می باشد و دلیل سرعت بالاتر این کشورها آموزش هایی است که به آن ها داده شده است.
تندخوانی یک مهارت؛ مانند سایر مهارت هاست و شما در هر سطح علمی و هر سنی که باشید می توانید آن را بیاموزید و برای بهتر شدن و پیشرفت در آن نیاز به تمرین و تداوم دارید.
برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. سعید چامی
  10:36 2019/04/30

  بسیار عالی و آموزنده

 2. فاطمه ابراهیمی
  10:37 2019/04/30

  استاد شما عالی هستین

 3. کیمیا فکوری
  10:38 2019/04/30

  استاد لطفا مطالب بیشتری در رابطه با تندخوانی و آموزش های اون برای ما قرار بدید

  • سید علی حسینی
   5:51 2019/05/04

   حتما مقاله های آتی ما رو دنبال کنید از این به بعد مطالب اختصاصی تر در رابطه با تندخوانی در سایت قرار خواهد گرفت

 4. زینب ساعی
  10:30 2019/05/02

  چه جالب، من تا الان زیاد در مورد تندخوانی نمیدونستم مرسی واقعا

  • سید علی حسینی
   5:52 2019/05/04

   چه خوب که شما راضی هستید از محتوای سایت