بیشینه سازی زمان

بیشینه سازی زمان

بیشینه سازی زمان

افراد موفق افرادی هستند که به جای اینکه به این فکر کنند از ماه بعد یا سال بعد چه کاری را انجام دهند، یا اگر هفته بعد سرم خلوت بشه فلان کار رو انجام میدم، به این فکر می کنند که اگر همین الان پنج دقیقه زمان خالی داشته باشم چه کاری می توانم انجام بدهم. بیشینه سازی زمان مهارتی است که افراد موفق به خوبی آن را یادگرفته و در برنامه ریزی های روزانه خود به بهترین نحو از زمان های خالی استفاده می کنند.

درست است، افراد موفق دارای واحد های زمانی کوچکی هستند. در روزگاری که افراد عادی به فکر یک سال و یا یک ماه هستند که سرشان خلوت شود تا فلان کار را انجام دهند افراد موفق به دقایق فکر می کنند و همین عامل های بسیار ساده است که آن ها را از افراد عادی جامعه جدا می کند.

افراد موفق به این فکر می کنند اگر بین جلسات و زمان هایی که از قبل برای خودشان برنامه ریزی کرده اند  به هر دلیلی وقت خالی به وجود آمد به چه صورت از آن استفاده کنند . این افراد به جای اینکه به خود اجازه دهند وقت تلف کنند، با یک استراتژی درست که اسم آن را بیشینه سازی زمان گذاشته اند به زمان های خالی خود حمله می کنند و برای خود وقت اضافی می خرند.

وقتی شما با کارهایی زمان را بیشینه می کنید در واقع دارید زمان بیشتری برای کارهای مهم تر خود ایجاد می کنید. در مقالات قبلی که در مورد «انجام مهم ترین کارهای هر روز» منتشر شده به این مهم اشاره شده که امروز کارهایی که برای روز بعد هستند را سازمان دهی می کنیم. در واقع شما از روز قبل تعیین می کنید که روز بعد بر روی چه چیزی تمرکز خواهید کرد و اگر بتوانید این کار ساده را انجام دهید یک گام بزرگ به سمت بیشینه سازی زمان و موفقیت برداشته اید.

گام بعدی  زمانی مطرح می شود که شما در حال انجام کارهایی هستید که از روز قبل برای امروز سازمان دهی کردیدو قرار هست به وسیله  دو ابزار زمان خود را بیشینه کنیم.

  1. به وقت های خالی حمله کنید.
  2. موارد را اولویت بندی کنید.

به وقت خالی حمله کنید

اجازه دهید با یک سوال شروع کنم:  الان به چه واحدی از زمان فکر می کنید؟

هر چه افراد موفق تر شوند به واحدهای زمانی کوچکتری فکر می کنند . اگر می خواهید متوجه منظورم شوید باید در ادامه همراهمان باشید.

کاری که شما در مدیریت زمان انجام می دهید کنار هم قرار دادن کارهایتان مانند تکه های پازل می باشد که بر اساس اولویت کارها و وظایفتان را کنار هم قرار می دهید. اما آیا در دنیای واقعی همه چیز طبق برنامه ریزی های شما پیش می رود؟

در واقع در دنیای واقعی آن چه اتفاق می افتد به این صورت می باشد که شما مجموعه ای از جلسات، کلاس ها، تلفن ها و کارهای دیگر دارید که  طبق برنامه قبلی باید در روز انجام شوند اما  آیا این مجموعه های نام برده شده به صورت مرتب و منظم و طبق زمان بندی های مشخص رخ می دهند؟

معلوم است که نه، در واقع تمامی جلسات ما ممکن است کمی دیرتر شروع شوند و یا زودتر تمام شوند، تماس ها ممکن است زودتر یا دیرتر شروع شوند، افرادی که قصد ملاقات آن ها را داریم ممکن است تاخیر داشته باشند یا قرارهایمان کنسل شوند و همینطور تعداد دیگری از کارها ممکن است طبق برنامه ریزی ما پیش نروند .

در دنیایی واقعی ما وقتی زمان های خالی و برنامه ریزی نشده در بین کارها پیش می آید افراد چه اقدامی انجام می دهند؟

افراد عادی ممکن است این زمان را به گپ و گفت با دوستانشان بگذرانند،  کانال های تلگرامشان را چک کنند یا  به گشت و گذار در اینستاگرام یا شبکه های اجتماعی دیگر روی آورند.

ایمیل، فیسبوک، تلگرام، اینستاگرام، سایت های خبری، سایت های خرید ، جستجوی گوگل و … می توانند گزینه هایی باشند که افراد عادی  از آن ها برای کم کردن فشار کار در طول یک روز کاری استفاده می کنند . اما سطح موفقیتی که شما دارید یا خواهان آن هستید باید تعیین کند که شما به چه واحد زمانی فکر می کنید و قصد دارید آن فضاهای خالی را با چه چیزهای موثری پر کنید.

این شما هستید که باید تصمیم بگیرید می خواهید به چه واحد زمانی فکر کنید و به صورت آگاهانه کنترل فضاهای خالی کوچک که در برنامه شما هستند را به دست بگیرید و تصمیم گیری کنید که اگر واحد زمانی به آن اندازه یا بزرگتر  داشته باشید آن را به کدام یک از موارد لیست کارهای خود اختصاص دهید. یک شخص ممکن است با داشتن پنج دقیقه زمان خالی در برنامه اش آن را به انجام دادن کار دیگری اختصاص دهد یا فرد دیگر با در اختیار داشتن یک دقیقه این کار را انجام دهد. در هر صورت جایگاهی که شما در آن قرار دارید یا جایگاهی که قصد دارید در آینده به آن دست پیدا کنید باید تعیین کند که واحد زمانی شما چه اندازه است.

اولویت بندی موارد

خب مساله ای که پیش می آید این است که وقتی به زمان خالی حمله کردیم چگونه کاری را که میخواهیم انتخاب کنیم؟

پاسخ این است که وقتی به زمان خالی در دنیای واقعی رسیدید از خود بپرسید که مهم ترین کاری که می توانم در این وقت خالی انجام بدهم چیست. در زمان های خالی که دارید  کارهایی که انجام می دهید از لیست «مهم ترین سه کار» که در مقاله «فردایت را امروز سازمان دهی کن»، به آن اشاره شده، نیستتد  بلکه کارهای مهم دیگری هستند که باوجود اینکه در لیست ابتدایی نبودند، اکنون می توانید انجام دهید.

دقت داشته باشید بازدهی شما از طریق پرکردن زمان های خالی بدست نمی آید بلکه بازدهی مستقیما  به انتخاب و اولویت بندی کارهایی بستگی دارد که شما در این زمان های خالی انجام می دهید.

شما هرچقدر موفق تر شوید، واحد زمانی که به آن فکر می کنید کوچکتر می شود. فکر کردن به واحدهای زمانی کوچکتر شما را قادر خواهد کردکه زمان خود را بیشینه سازید  اما این نه به معنای «مشغول تر شدن» بلکه به معنای «موثرتر بودن» شما است.
برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *