برنامه ریزی و مطالعه برای کنکور در ماه رمضان

برنامه ریزی و مطالعه برای کنکور در ماه رمضان

با فرا رسیدن ماه رمضان بسیاری از افراد مطالعه و برنامه ریزی را رها کرده و با بهانه هایی همچون در ماه رمضان نمیشود درس خواند، درس خواندن را متوقف می کنند.

با توجه به نزدیکی کنکور، از دست دادن مطالعه در ماه رمضان ممکن است به قیمت از دست رفتن کنکور امسال تمام شود. در صورتی که با استفاده از اصول مطالعه صحیح در این ماه مبارک، من به شما قول می دهم بدون کاهش کیفیت و تمرکز و با یاری خداوند قادر خواهید بود بهترین استفاده را از این دوران داشته باشید.

آماده اید شروع کنیم؟

زمان مطالعه درماه رمضان

دنیل پینک در کتاب خود با عنوان “when”، به این موضوع اشاره کرده است که انسان ها دردو بازه زمانی بیشترین بازدهی را دارند، اوایل صبح و شب، اما در بین این دو بازه زمانی، متناسب با ویژگی اشخاص مختلف، بازدهی در صبح یا شب بیشتر از دیگری است.

اگر شما از جمله افرادی هستید که اوایل صبح را به شب ترجیح می دهید، در ماه رمضان مطالعه خود را صبح ها شروع کنید، بعد از خوردن سحری و نماز خواندن و استراحت چند دقیقه ای، شروع به مطالعه و تست زنی کرده و آن را تا ظهر ادامه دهید.

جالب است بدانید که افراد در ساعات اولیه صبح در آماده ترین حالت ممکن خود قرار دارند و حالا که فرصتی پیش آمده بهتر است از این ساعات به بهترین شکل ممکن استفاده کرده و مطالعه خود را دقیقا بعد از نماز صبح شروع کنیم.

اما نکته مهمی که وجود دارد تصور اشتباهی است که اتفاقا خیلی هم رایج هست، افراد غالبا فکر می کنند زیاد خوردن سحری مانع از گرسنگی آن ها در طول روز می شود در صورتی که چنین نیست و زیاد خوردن جز سنگینی و خواب آلودگی ارمغان دیگری برای شما ندارد.

اما افرادی که جزء حالت دوم هستند یعنی مطالعه نیمه شب را ترجیح می دهند این افراد می بایست بعد از افطار شروع به مطالعه و تست زنی کنند و مطالعه خود را تا صبح ادامه دهند و سپس به استراحت بپردازند.

مطالعه در ماه رمضان

نه به سریال های تلویزیونی

تا جایی که در خاطرم هست معمولا زیباترین و متنوع ترین سریال های صداوسیما در ماه رمضان پخش می شوند و این سریال ها معمولا از دقایقی بعد از افطار شروع می شوند و تا نیمه های شب ادامه دارند.

همیشه گفته ام فیلم و سریال آفت خانمان سوز جامعه کنکوری است چرا که این سریال ها با یک زمان بندی مشخص و به صورت متوالی از شبکه های مختلف شما را به پای تلویزیون می کشاند و بهترین ساعاتی که می تواند صرف مطالعه و تست زنی کنید را به راحتی هر چه تمام تر از شما می گیرد.

به شما اطمینان می دهم همانطور که همیشه اتفاق افتاده است این سریال ها در زمان های دیگر دوباره پخش می شوند و اگر به فیلم و سریال علاقه دارید در شرایط بهتری می توانید آن ها را مشاهده کنید.

مطالعه در ماه رمضان

وعده سحری

اگر شما جز آن دسته از افراد تنبلی هستید که حاضرید بدون سحری خوردن روزه بگیرید که مبادا از جای گرم و نرم خود بیرون بیایید سخت در اشتباهید. خوردن سحری برای افرادی که روزه می گیرند مخصوصا دانش آموزان و کنکوری ها که در رنج سنی نوجوانان و جوانان هستند ضروری است و در صورت رعایت نکردن موجب بیماری های گوارشی می شود.

با سرچ کوتاهی در گوگل به راحتی می توانید تغذیه درست و اصولی را برای خوردن سحری پیدا کنید. خوردن خرما به دلیل این که حاوی قند، فیبر و مواد مغذی بوده، مواد غذایی مانند جو، گندم و عدس به دلیل وجود کربوهیدرات های زیادی که دارند همینطور خوردن موز و سایر میوه ها به دلیل این که سرشار از کربوهیدرات ها و فیبر می باشند توصیه می شود.

مطالعه در ماه رمضان

هنگام افطار آب یخ ننوشید

از جمله عادات اشتباهی که بعضی از افراد دارند نوشیدن آب یخ و یا نوشابه های گازدار در هنگام افطار است ک منجر به بیماری های جسمی و گوارشی این افراد می شود.

متخصصان تغذیه هشدار می دهند که هنگام افطار به هیچ وجه آب یخ ننوشید چرا که در طی زمان طولانی روزه داری دمای بدن بالا رفته و خیلی گرم است بنابراین باید از نوشیدنی هایی استفاده کرد که با دمای بدن همخوانی دارند.

توصیه ما این است که در وعده افطار آب و املاح بدن توسط آبجوش ولرم شده یا چای بسیار کمرنگ تامین شود و به هیچ عنوان زمان افطار آب سرد استفاده نشود.

البته نوشیدن آب در زمان مناسب یعنی فاصله بین افطار و سحر لازم است و بهتر است بین ۶ تا ۸ لیوان آب مصرف شود چرا که بیشتر بدن انسان از آب تشکیل شده است و خوردن آب به میزان کافی موجب نشاط و سرزندگی ما می شود. 

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. محمد مهدی
    ۱۱:۳۱ ۱۳۹۸/۰۲/۲۱

    عالی بود استاد عزیز