انجام مهم ترین کارهای هر روز- فردایت را امروز سازمان دهی کن

انجام مهم ترین کارهای هر روز- فردایت را امروز سازمان دهی کن

فردایت را امروز سازمان دهی کن

یکی از مهم ترین ویژگی های مدیریت زمان افراد موفق، انجام مهم ترین کارهای هر روزشان است.

در این مقاله قرار هست به شما بیاموزم که چگونه تصمیم گیری کنید، اولویت بندی نمائید و به جای اینکه در روز تمرکز خود را روی چندین کار بگذارید به مهم ترین کارهای خود در روز بپردازید.

امروزه بیشتر مردم بر این باورند که مشغله داشتن معادل مهم بودن است، اما افراد غیر عادی و موفق آموخته اند که مشغله داشتن نه تنها معادل مهم بودن نیست بلکه به معنای اتلاف وقت است. هدف افراد موفق و غیر عادی موثر بودن است نه مشغله داشتن بدون بازدهی.

لیست کارها

فردایت را امروز سازمان دهی کن hosseiniacademy.com

افراد بسیار زیادی را می بینیم که لیست کارهای خود را می نویسند و کنار صفحه نمایش رایانه خود می چسبانند یا عده ای دیگر لیست کارهای خود را در گوشی های خود می نویسند، هدف ما در این مقاله این نیست که به شما ثابت کنیم روش هایی که اکثر مردم استفاده می کنند اشتباه است بلکه هدف ما نقض این تفکر است که افراد می پندارند افراد موفق در هنر، ورزش، کسب و کار و تحصیل کسانی هستند که بیش ترین کار را انجام می دهند و می خواهیم شما این اشتباه مهلک را مرتکب نشوید.

استفان کاوی نویسنده کتاب پرفروش هفت عادت مردمان موثر می گوید:«سرو صدای فوریت، توهمی از اهمیت ایجاد می کند»

بدون شک انجام دادن یک یا دو مورد از لیست کارهایی که برای خود داشته اید و پاک کردن آن ها از لیست بسیار لذت بخش است اما  این به معنای آن نیست که شما به شکل موثر از زمان خود استفاده کرده اید. بر اساس تحقیقات تجربی که انجام شده است افرادی که به موفقیت های شایان توجهی دست پیدا کرده اند کسانی هستند که بهتر از بقیه کارهای روزانه خود را اولویت بندی کرده و مهم ترین کارها، نه بیش ترین کارها را به انجام رسانده اند. حتی افراد موفق نیز ممکن است در این تله بیفتند و از این مهم غافل باشند.

افراد بسیار موفق هرگز همه کارها را در یک روز انجام نمی دهند  بلکه همیشه مهم ترین کارهای هر روزشان را انجام  می دهند. این استراتژی که کارهای فردای خود را امروز سازمان دهی کنید به ما کمک خواهد کرد که همانند افراد موفق عمل کنیم.

در واقع این ایده با گذاشتن پنج دقیقه وقت برای سازمان دهی کردن کارهای روز آینده آغاز می شود و یک لیست ساده و سازمان دهی شده را برای فردا آماده می کنید.

مهم ترین سه کار

فردایت را امروز سازمان دهی کن hosseiniacademy.com

پس از مشخص کردن لیست کارها، ابتدا باید مهم ترین سه کار خود را مشخص کنید. اگر با قانون پارتو یا قانون بیست-هشتاد آشنا باشید این قانون بیان می کند که بیست درصد از تمام کارهای ما هشتاد درصد از نتایج ما را رقم می زند و این بدان معناست که بخش کوچکی از کل کارهای ما موفقیت های ما را رقم می زند. در این بخش می خواهیم  آن بیست درصد از کارهایی که بیشترین نتایج را برای ما رقم می زنند را مشخص کنیم به همین خاطر پس از آماده کردن لیست کارها، سه کار مهم خود را مشخص می کنید که این کارها مهم ترین سه کاری است که شما باید در روز بعد انجام دهید. در واقع هدف شما از این کار مشخص کردن سه کار مهم و زمانی است که هر یک از آن ها را انجام خواهید داد.

یک کار واجب

در مرحله بعد شما باید یک کار واجب خود را مشخص کنید در واقع پس از مشخص کردن سه کار مهم، از بین آن ها یک کار واجب خود را مشخص کنید که این کار، مهم ترین کار یا گفتگویی است که باید در آن روز انجام دهید.

برای در مسیر درست قرار دادن خود، پس از تهیه لیست کارها این دو سوال را از خود بپرسید:

سه کار مهمی که لازم است فردا انجام دهم چه هستند؟

مهم ترین کاری که باید انجام دهم چیست؟

ممکن است فکر کنید شناسایی کارهای مهم روزانه کاملا بدیهی و ساده به نظر می آید اما نوشتن لیست کارها و مهم ترین سه کار  باعث می شود که مغز ما به هنگام خواب به آن کارها فکر کند و بسیار پیش آمده که پس از بیدار شدن از خواب با ایده های جدیدی از خواب بیدار می شویم.

موارد اضطراری

تجربه نشان داده که انجام دادن مهم ترین سه کار، حدود دو تا سه ساعت از افراد وقت می گیرد و این یعنی اگر افراد دو تا سه ساعت با تمرکز بالا کار کنند می توانند مهم ترین کارهای خود را در طول روز انجام دهند. اما مسئله این است که اغلب ما با تمرکز بالا کار نمی کنیم و همه ما از مشکلات تمرکز و عدم تمر کز رنج می بریم.

اما چه موانعی برای تمرکز وجود دارند ؟

احتمالا برای شما هم پیش آمده که برای یک روز خود برنامه ریزی کرده اید ولی بخاطر این که در طول روز اتفاقاتی افتاده که سبب شده اند نتوانید برنامه ی خود را اجرا کنید از ادامه انجام آن سرباز زده اید و دیگر هیچ وقت برای خود برنامه ریزی نکرده اید.

تفاوت بین افراد غیر عادی و موفق با افراد عادی این می باشد که افراد غیر عادی  از شب قبل برای اتفاقات اضطراری برنامه ریزی کرده اند و زمان روبرو شدن با این اتفاقات غافل گیر نمی شوند . موفق ترین افراد می دانند که تقریبا هر روز اتفاقات غیر منتظره رخ می دهد و برنامه ها تغییر می کنند اما آن ها برای این اتفاقات برنامه ریزی می کنندو غافلگیر نمی شوند.

اغلب موارد اضطراری  تا اواسط یا اواخر صبح شروع نمی  شوند به همین علت افراد موفق سعی می کنند که مهم ترین سه کار –یک کار واجب خود را صبح زود انجام دهند یعنی قبل از اینکه موارد اضطراری شروع شوند.

مزیت شروع زود هنگام این است که شما در زمان هایی که می توانید تمرکز کنید کارهای مهم خود را انجام می دهید و این به شما انرژی می دهد که در طول روز کارهای دیگر خود را نیز انجام دهید چرا که هر پیروزی، پیروزی های دیگر را تسهیل می کند. مزیت دیگر این می باشد که شما کارهای مهم خود را به آینده و روز های دیگر موکول نمی کنید و همین عامل باعث می شود استرس و اضطراب هایی که افراد عادی بخاطر انجام ندادن کارهای مهم خود تجربه می کنند را هیچ وقت تجربه نکنید و احساس خوبی به شما دست دهد و همین عامل باعث می شود خلاقیت و هوش شما مختل نشود و در طول روز بتوانید تصمیم های بهتری بگیرید و موفق تر عمل کنید.

به یاد داشته باشید موفق ترین افراد همه کارها را انجام نمی دهند بکه مهم ترین آن ها را انجام می دهند. شما با سازمان دهی  و اولویت بندی تلاشتان به نفع کارهای اصلی که باید انجام دهید، شتاب و اعتماد به نفس ایجاد می کنید و موفق تر عمل می کنید.
اقدام کنید: سه تا پنج دقیقه را برای آماده کردن  مهم ترین سه کار  خود و یک کار واجب صرف کنید
برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. محمد مهدی
    4:54 2019/03/11

    عالی بود☘️