افزایش تمرکز

افزایش تمرکز

افزایش تمرکز برای چیست؟

برای عمده افراد بارها پیش آمده که عدم عملکرد مناسب خود را در کارهایی که به آن ها واگذار شده به نداشتن تمرکز ربط داده اند. بنابراین این افراد درپی پیدا کردن راه هایی می باشند که از طریق آن بتوانند با افزایش تمرکز به نتیجه لازم در کارهای خود دست یابند.

اما قبل از این که به بیان راه هایی برای افزایش تمرکز بپردازیم، لازم است در مورد عواملی صحبت کنیم که تمرکز را از ما ربوده است. اگر با عوامل کاهنده تمرکز آشنا باشیم و آن ها را کنترل کنیم نیمی از راه را رفته ایم.

در ادامه به عواملی می پردازیم که موجب افزایش تمرکز هنگام مطالعه می شود.

جستجوی معنی کلمات

افزایش تمرکز

بسیاری از افراد هنگام مطالعه کتاب، به محض برخورد با کلمه ای ناآشنا، دست از ادامه مطالعه بر می دارند و به دنبال پیدا کردن معنی کلمه مورد نظر در فرهنگ لغات، دیکشنری ها و یا گوگل می گردند. در صورتی که بدون دانستن معنی کلمه مورد نظر هم در اکثر مواقع خللی به مفهوم متن وارد نمی شود و این افراد می توانند بعد از مطالعه معنی کلمه مورد نظر را جستجو کنند.

اما اگر بدون دانستن معنی کلمه مورد نظر متوجه مفهوم جمله نمی شوید و کلمه در آن کتاب آنقدر بار معنایی زیادی دارد که شما بدون دانستن آن متوجه ادامه متن نمی شوید تنها در این صورت می توانید در همان لحظه معنی کلمه را جستجو کرده اما تجربه نشان داده ما بیشتر مواقع با حالت اول روبرو هستیم و بدون دانستن معنی کلمه اشاره شده نیز متوجه ادامه موضوع می شویم. پس همین عامل ساده به راحتی می تواند موجب افزایش تمرکز شما شود.

در درسترس بودن وسایل مورد نیاز

افزایش تمرکز

شاید برای شما جالب باشد که یکی از عواملی که  رعایت کردن آن به سادگی می تواند موجب افزایش تمرکز شما شود توجه به این نکته است که قبل از شروع مطالعه تمام وسایلی که هنگام مطالعه به آن ها نیاز دارید را آماده کرده و در دسترس خود قرار دهید که نیاز نباشد هنگام مطالعه برای پیدا کردن وسیله مورد نیاز مطالعه خود را قطع کرده و به دنبال وسایل خود باشید چرا که همین عامل سبب از بین رفتن تمرکز شما می شود.

مکان مطالعه جهت افزایش تمرکز

افزایش تمرکز

بدون هیچ گونه تردید عرض می کنم یکی از مسائلی که بین بیشتر افرادی که برای مشکل تمرکز با من صحبت کردند مشترک بود مسئله مربوط به مناسب نبودن مکان مطالعه آن ها می باشد و بعد از صحبت با این افراد متوجه شدم که مهم ترین عاملی که اکثر افراد را در این رابطه اذیت می کند عدم سازمان دهی درست مکان مناسب برای مطالعه می باشد.

در انتخاب مکان مناسب برای مطالعه سعی کنید مکانی را انتخاب کنید که تا جای ممکن کمترین تماس را با عوامل بیرونی داشته باشید. در دسترس بودن تلفن، وجود تلویزیون و … همه از جمله عواملی می باشند که می توانند تمرکز افراد را به هم بزنند. بنابراین جهت افزایش تمرکزلازم است در انتخاب مکان مطالعه وسواس بیشتری را به خرج دهید.

سرعت بالای مطالعه

افزایش تمرکز

بسیاری بر این باورند هنگامی که با سرعت کمتری به مطالعه می پردازند متمرکزتر هستند اما این گفته کاملا اشتباه است. زمانی که سرعت ما در حین مطالعه پایین باشد در اولین مرحله ما قادر نخواهیم بود تا پیوستگی مطالب را حفظ کنیم و زمانی که پیوستگی مطالب از بین رود، درک مطلب ما پایین می آید.

افرادی که در تندخوانی مهارت دارند حتما به این موضوع پی برده اند که علاوه بر سرعت بالا، درک مطلب بالایی را نیز تجربه می کنند، چرا که در یک زمان کوتاه تر توانسته اند حجم بیشتری از اطلاعات را دریافت کنند و مغز ما راحت تر می تواند اطلاعات را به هم ارتباط دهد بنابراین درک بیشتری را در زمان کمتری دریافت کنند.
برای این که سرعت مطالعه خود را حساب کنید می توانید به آزمونی که در اینجا قرار دادیم مراجعه کرده و سرعت خود را محاسبه کنید.

چرایی مطالعه

افزایش تمرکز

 چه کسی حاضر است وقت و انرژی خود را برای موضوعی بگذارد که هیچ سودی برایش ندارد؟

اگر قبل از شروع یادگیری خود بتوانید بین کاری که قصد انجام آن را دارید ( در اینجا یادگیری مطرح است ) و سودی که آن موضوع برای شما دارد ارتباطی برقرار کنید، مطمئناً انگیزه انجام آن کار را دارید. اما اگر این موضوع صادق نباشد قطعاً برای آن مطالب وقت نمی گذارید و در صورت انجام آن کار مغز شما دائماً در این فکر است که به هر شکل که شده از تمرکز روی این کار سر باز زند؛ بنابراین شما باید از چرایی انجام کارتان آگاه باشید.

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *