ارزیابی مثبت

ارزیابی مثبت

شناخت مبنای ارزیابی مثبت

جمله ای از امام علی وجود دارد تحت این عنوان که:

خدا رحمت کند انسانی را که بداند از کجا آمده در کجا قرار دارد، و به سوی کجا رهسپار خواهد شد.

این جمله در بند بند وجودش شناخت را فریاد می زند، حال این شناخت می خواهد شناخت از وضعیت قبلی باشد شناخت از وضعیت فعلی و جایگاه فعلی باشد یا شناخت هدف و مقصدی که قرار هست به آن برسیم. شما بدون شناخت از  عملکرد خود و به دنبال آن استفاده از تجربیاتی که حین آن شناخت از عملکرد بدست می آورید در حال پرواز با چشم بسته هستید.

بزرگی می گوید وقتی خود را آن گونه که هستم شناختم تغییر آغاز می شود و این بدان معناست که تغییر از شناخت می آید شناخت از عملکرد می توانید پلی برای پیشرفت و موفقیت باشد. اولین قدم رشد مثبت این است که از خود بپرسید چه کاری را خوب انجام می دهید و نقاط مثبت عملکرد شما کجا هست و در مرحله بعد چه چیز را می خواهید بهبود ببخشید.

ارزیابی ریشه پیشرفت می باشد اما…

ارزیابی ریشه پیشرفت می باشد اما اگر این کار را به درستی انجام ندهیم کاملا کار غیرمفید و غیر موثری خواهد بود. مسئله ای که اکثر افراد حین ارزیابی با آن مواجه می شوند  ارزیابی با چاشنی ذهنیت کمال گرا می باشد.

ارزیابی به سبک ذهنیت کمال گرا تمایل دارد که موفقیت خود را به  این شکل بنویسد که «من از خودم این انتظار رو دارم» و به همین خاطر بیشتر روی کمبود ها تمرکز می کند. در واقع در صورت ارزیابی نادرست از خود، باخت ها و شکست ها ،اعتماد به نفس شما را کاهش می دهند  و وقتی اعتماد به نفس نداشته باشید نمی توانید درست تصمیم بگیرید و خوب عمل کنید و همین عامل باعث می شود شکست های دیگری را متحمل شوید و همینطور شکست های دیگر بیشتر اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد و باعث می شود این چرخه معیوب آغاز شود.

ما در این مقاله می خواهیم به شما بیاموزیم که هر از گاهی و در جای مناسب احساس سربلندی کنید و کیف کنید  از داشته هایی که به دست آوردید. اما کاری که اغلب افراد در ارزیابی انجام می دهند این است که بیشتر زمان، تمرکز و انرژی خود را صرف جیزهایی می کنند که به آن نرسیده اند و به راحتی هر جه تمام تر کارهایی که به انجام رسانده اند و موفقیت های خود را دست کم می گیرند.

در واقع در صورت ارزیابی نادرست از خود، باخت ها و شکست ها ،اعتماد به نفس شما را کاهش می دهند  و وقتی اعتماد به نفس نداشته باشید نمی توانید درست تصمیم بگیرید و خوب عمل کنید و همین عامل باعث می شود شکست های دیگری را متحمل شوید و همینطور شکست های دیگر بیشتر اعتماد به نفس شما را کاهش می دهد و باعث می شود این چرخه معیوب آغاز شود.

ارزیابی نادرست اتفاقی است که حتی موفق ترین آدم ها نیز به آن دچار می شوند و به خاطر ذات کامل گرایانه ای که در آن نهفته است هیچکس از آن در امان نیست و برای پیروزی در این نبرد هنر ارزیابی عملکرد را بیاموزید و به جای اینکه بر نتیجه تمرکز کنید بر عملکرد تمرکز کرده چرا که در بسیاری از اوقات نتیجه تحت کنترل ما نیست و افراد با تکیه بر جیری که تحت کنترل آن ها نیست تمرکز بر چیزهایی که تحت کنترل آن ها هست را از دست می دهند.

یاد گیری در اولویت قرار دادن چگونه تلاش کردن و پیشرفت(نه کمال)، به جای تمرکز بر افکار و احساسات منفی ،از جمله مهارت هایی است که از نان شب برای تشنگان موفقیت واجب تر است.

در جای مناسب احساس سربلندی کن

اگر خیلی خوش بینانه هم بخواهیم به زندگی نگاه کنیم  زندگی ما با زندگی کوکیمان که بخاطر کوچکترین چیزها از معلم مهدکودکمان برچسب های آفرین و صدآفرین و عالی می گرفتیم زمین تا آسمان فرق دارد. ما بیش از آنکه خودمان را قضاوت کنیم مورد قضاوت افراد زیادی قرار می گیریم و کاستی هایمان بیش از کارهای موثرمان مورد توجه قرار می گیرد.

یادتان هست که پس از گرفتن برچسب های صدآفرین یا هزار آفرین چه احساسی داشتید؟

خودم را بخواهم مثال بزنم پس از هر تشویق توسط معلم یا پدر و مادرم به شدت خوش حال می شدم و انگیزه دوچندانی برای تلاش حداکثر پیدا می کردم. شاید باورتان نشود اما سیستم مهدکودک هنوز  هم کاربرد دارد و پاداش شما را جلو سوق می دهد و به تلاش بیشتر تشویق می کند. اما سوالی که مطرح می شود این است: آیا هنوز معلم مهد در دسترس هست که ما را تشویق کند؟

خبر نگران کننده این است که دیگر خبری از معلم مهد نیست و دیگران هم چندان مایل به تشویق ما نیستند، پس بهتر نیست خودمان موفقیت های خود را شناسایی کنیم؟

هدف معلم مهد از برچسب های آفرین دادن انگیزه و احساس خوب به کودکان برای تلاش بیش تر بود. یکی از مهم ترین مسائلی که حتی افراد موفق در حین ارزیابی خود با آن مواجه هستند تمرکز بر نقاط ضعف و نکات منفی است.عموما افراد تمایل دارند به جای تمرکز  بر نقاط قوت و نکات مثبت به منفی ها فکر کنند و همین آن ها را دچار تفکر مشکل محور می کند که در مقالات قبلی به آن پرداخته شد که به روی هر چیز تمرکز کنید بزرگ و بزرگ تر می شود.

گزارش موفقیت

گزارش موفقیت شما را وادار می کند که بر کارهای خوب که انجام داده اید تمرکز کنید، کارهایی که قصد بهبود آن ها را دارید شناسایی کنید و شما را مجبور می کند یک چیز را که می توانید انجام دهید انتخاب کرده و در آن یک کار پیشرفت کنید.

ارزیابی مثبت خود سبب می شود که اعتماد به نفش شما بیش تر شود و بنابراین عمکرد بهبود می یابد و مجددا تکرار می کنم این اصل را فراموش نکنید که بر روی هرچیزی که تمرکز کنید بزرگ می شود.

گزارش موفقیتی که هرشب باید برای خود تکمیل کنید در عکس زیر به صورت شماتیک آورده شده است.

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. قاسم
    3:29 2019/03/21

    عالی بو د❤

  2. عليرضاسعيدي
    5:24 2019/03/21

    مرسی از مقاله خوبتون