آموزش تقویت حافظه

آموزش تقویت حافظه

آموزش تقویت حافظه

برای آموزش تقویت حافظه چه راهکارهایی قابل‌استفاده است؟

همان‌طور که در مقاله قبلی “تقویت حافظه” صحبت شد مغز ما به عضله‌ای می‌ماند که برای تقویت آن باید هر چه بیشتر با آن کارکرد و از آن استفاده کرد.

در مقاله قبل در مورد آموزش تقویت حافظه از تأثیر خواب، ورزش و تغذیه صحبت کردیم و بیان کردیم چگونه با ایجاد عادت‌های بسیار ساده می‌توانیم حافظه خود را تقویت کنیم.

با مقاله آموزش تقویت حافظه همراه باشید تا شما را با سه عامل دیگر برای تقویت حافظه آشنا کنیم.

آموزش تقویت حافظه با بازی های فکری

 آموزش تقویت حافظه

یکی از مهم‌ترین عوامل برای آموزش تقویت حافظه بازی‌های فکری می‌باشند. بازی‌های فکری برای افزایش تمرکز عالی عمل می‌کنند به‌گونه‌ای که شما در کنار تفریح می‌توانید به تقویت حافظه‌تان نیز بپردازید.
بازی‌های فکری مانند جدول حل کردن و شطرنج مغز شمارا بیشتر درگیر کرده و منجر به فعال شدن مغز و درنهایت تقویت حافظه شما می‌شوند. یکی از بهترین راهکارهای پیشنهادی ما به شما این است که در عصر حاضر که نزدیک‌ترین وسیله و در دسترس ترین وسیله انسان گوشی موبایلش می‌باشد، اپلیکیشن های متنوعی که درزمینهٔ بازی‌های فکری فعالیت می‌کنند را روی گوشی‌های خود نصب‌ کنید.

در اوقات مرده خود به‌جای چک کردن شبکه‌های اجتماعی که بیشتر از این‌که سودی برای ما داشته باشند مضر هستند از بازی‌های فکری استفاده کنید تا با یک تیر دو نشان بزنید هم سرگرم می‌شوید و هم به تقویت حافظه خود کمک کرده‌اید.

دوری از افراد و افکار منفی

 آموزش تقویت حافظه

یکی دیگر از مهم‌ترین عواملی که سبب تضعیف حافظه ما می‌شوند استرس اضطراب و افکار منفی می‌باشند. تا آنجا که برای شما مقدور است از محیط‌ها و افراد پرتنش دوری‌کنید و اجازه ندهید افرادی که همیشه در حال غر زدن می‌باشند و نسبت به هر چیزی بدبین باشند در زمره نزدیک‌ترین افراد به شما باشند.
متأسفانه یکی از فعالیت‌های پرطرفدار در کشور ما پیگیری اخبار از تلویزیون و دیگر رسانه‌ها می‌باشد درحالی‌که بسیاری از این افراد نمی‌دانند چک کردن اخبار نه‌تنها هیچ دردی را از آن‌ها دوا نمی‌کند بلکه روزانه هزارها موج منفی را وارد ذهن آن‌ها کرده و به‌جای این‌که افراد را به سمت تلاش و زندگی بهتر هدایت کند این تفکر را در افراد تلقین می‌کند که ما در بدترین وضعیت قرار داریم و هیچ‌گونه اختیاری هم برای بهبود شرایط خود نداریم.

طبقه‌بندی اطلاعات

 آموزش تقویت حافظه

به خاطر سپاری اطلاعات دسته‌بندی‌شده برای ذهن ما راحت‌تر از اطلاعات دسته‌بندی نشده است. اگر موضوعی برای شما مهم باشد و می‌خواهید آن را به حافظه بسپارید بهتر است آن را با زبان و واژگانی که مناسب خودتان هست و در دسته‌بندی‌های معنی‌دار طبقه‌بندی کنید چراکه با انجام این کار شما بین مطالب قبلی و مطالب جدید ارتباط برقرار می‌کنید. برای دسته‌بندی مطالب روش‌های مختلفی وجود دارد مثلاً می‌توانید اطلاعات مشابه را در یک دسته قرار دهید.

پیدا کردن ارتباط بین مطالب

آموزش تقویت حافظه

یکی از مؤثرترین روش‌های تقویت حافظه ایجاد ارتباط است. تجربه نشان داده افرادی که قادر باشند یادگیری مطالب جدید را به مطالب قدیمی‌تر که در ذهن دارند ارتباط دهند آن مطالب بهتر در حافظه آن‌ها باقی خواهد ماند. اصلی‌ترین مکانیزمی که مغز از آن برای یادآوری مطالب استفاده می‌کند معنادار بودن مطالب است یعنی اگر مطالبی برای مغز معنادار باشند آن‌ها را راحت‌تر به یاد می‌آورد. پس یکی از مهم‌ترین فن‌ها برای انتقال مطالب به حافظه بلندمدت این است که بین موضوعات جدید و قدیم ارتباط ایجاد کنیم.

یادداشت‌برداری اصولی

آموزش تقویت حافظه

در مقاله‌های قبلی سایت به”نقشه ذهنی” که ابداع آقای تونی بوزان است اشاره کردیم و بیان کردیم زمانی که از روش نقشه ذهنی برای یادداشت‌برداری استفاده می‌کنیم چگونه هر دو نیم‌کره مغز فعال‌شده و ما قادر خواهیم بود از قسمت‌های بیشتری از مغزمان استفاده کنیم. زمانی که از روش‌های گفته‌شده در مقاله نقشه ذهنی استفاده کنید به خاطر سپاری و یادآوری مطالب راحت‌تر اتفاق می‌افتد و منجر به بهبود حافظه شما می‌شود.

برنامه ریزی درسی
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. میلاداحمدی
    10:17 2019/05/06

    نقشه ذهنی که رسم کردین خیلی زیبا بود

  2. معصومه کیانی
    9:29 2019/05/07

    ممنون بابت مطالب عالی که قرار میدید